• hiçbir şeyi beğenmeyen insanlar

  sosyal medyada muhtelif içeriklere yapılan yorumlar arasında çoğu kişi olumsuz olanları görür. hele ki yorumların nitelikli çoğunluğu olumsuzsa kişinin hafızasında da bunların kalması şu durumda çok normaldir. içerik yorumları üzerinden kurulan iletişim eş zamanlı olmadığı için kişi çoğu zaman karşısında kesin ve tek muhatap bulamaz. bu durumda kişi sanki tüm yorumcular organize olmuş da bilerek olumsuz yazmış gibi bir düşünceye kapılabilir. burada mevzubahis düşünce bilinç dışı gelişir.
  bu düşünce kendini yorumcuların hiçbir şeyi beğenmediği şeklinde de gösterebilir.
  hâlbuki aslında böyle olan insanların sayısı sanıldığı kadar çok değildir. bilakis olumsuz yorumlar genel olarak elbette içeriğe göre önemli istisnalar olmakla beraber tarafsız yapılır.
  örneğin siyasi bir tweetin altına yazılan yorumlarla bir yemek tarifi videosunun altına yazılan yorumların tarafsızlığı birbirinden çok farklıdır.

 • sözlük içerisinde bu gruba girmekten korktuğum insan çeşididir.

  halbuki hayatta hiç öyle biri değilimdir. iyi bir şey gördüm mü tebrik etmesini bilen, beğenisini belirtmekten çekinmeyen, iyilik yapıldığında teşekkürle karşılık veren biriyimdir. zaten benimle sözlü veya yazılı iletişimde olanlar bunu bilir. sözlükte de hoşuma giden bir viki gördüm mü beğenisiz geçmem. hatta bir süredir açtığımı geçtim, yazdığım başlıklara dahi beğeni çakar oldum. mesela bu başlık için de yapacaktım ki başlığı insan'a açmışlar. hayda... e ama ben n'apam şimdi!? bi anlatamadık şunu: insan kategorisine insanla alakalı bir sıfat tanımlanmaz; doğrudan ismi, cismi olan kişi tanımlanır! sözlük kapanacak hâlâ aynı hata... peki, öyle olsun.

  nasıl da dolmuşum baksana içimi sözlük formatı üzerinden döküyorum. ne olacak bu halimiz?.. iyi olanı görme veya unut ama kötüyü... ah ah çok üzülüyorum. :(