• hdp'ye neden bakanlık verilmesin

  chp milletvekili gürsel tekin'in açıklaması. evet "pkk sizi tükürüyle boğar", "abdullah öcalan'ın heykelini dikeceğiz" diyen insanlar bu devleti yönetecek.

 • her ne kadar bakanlık konusunda aynı parti algısını desteklemesemde hdp'den bakan gelmemeli diye düşünüyorum. hdp'den vekili falan bırakın, öyle bir parti olmamalı, terörle mücadele ediyorsak hdp kapanmalı.

 • sahip oldukları belediyelerde bile terörü finanse eden bir siyasi partiye, bir bakanlığı teslim etmek bana saçma geliyor. bakanların hepsi a partisinden olmasın. diğer partilerdeki iyi yöneticiler de bakan olabilir. ama bu parti hdp olamaz. adı bu kadar terör örgütleriyle yan yana olan bir partiye bakanlık verilemez. eğer 2023 seçiminde ''hdp'ye bakanlık verebiliriz'' vaatleri söylenirse, millet ittifakı'na oy verecek olan insanlar oy vermekten vazgeçebilir. sürekli ana muhalefetin ağzından ''hdp''yi duymaktan sıkıldım.

 • doğru diyor. arkadaşım zaten parlamenter sistem'e geçeceğiz. ondan sonra zaten kazanan yönetecek. yüzde 51 gibi aptalca bir sistem olmayacak.

  hdp'ye katlanamayanın ağlama hakkı yoktur. adamlar bugün tarafsız kalsa (akp'yi desteklese zaten bir 20 yıl daha hükümet değişmez) seçimi kazanıp kazanmayacağımız bile belli değil. hdp'ye bir bakanlık verilmesini akp'nin 4 sene daha yönetmesine tercih ederim.

  biliyorum acı biliyorum bu ikilemde kalmak bile pislik bir şey ama elimizden çok da bir şey gelmiyor. köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceğiz. sanki chp içerisinde hdp ile yakınlaşmadan rahatsız olan parti üyeleri yok mu? dolu ama onlar da susuyor, görmezden geliyor.

  coğrafya kader. ortadoğu'da işler böyle yürüyor
  ---
  şimdi düşündüm de çok mantıklı bir fikir. hdp seçmenine bakanlık verildiği için tatmin olur, milliyetçi taban için de masur yavaş cb adayı olursa tatmin olur. kimse hdp'ye bakanlık verilmesini önemsemez. belki de stratejileri budur. kim bilir?

 • yani sırf akp kaybetsin diye teröristlere bakanlık mı verelim üstteki arkadaşım doğru mu anladım?

 • eğer türkiye için demokrasi isteniyorsa, eğer adil bir sistem isteniyorsa eşitlikçi bir anlayış benimsenerek bakanlık verilebilir hatta verilmeli. hdp'yi sistemin dışında tutup öteleyerek ülkeyi kurtarmaz, anca "devlet bizi tanımıyor" tezini güçlendirşrsiniz. o yüzden hangi kurum olursa olsun, kim olursa olsun eğer kurallar gereği hak ediyorsa hak ettiği verilmelidir. adaletin gereği budur. bir düşünün, hz. peygamber (s. a. v.), hz. öner (r. a.) gibi insanlar düşmanlarına böyle yapsa ne olurdu? önce adil olacaksınız, başka çare yok. terör finansmanı sorununa gelince... demokrasinin düzgün çalıştığı yerlerde böyle kaygılar olmaz. çünkü halk yöneticileri istediği zaman def edebileceğinin farkındadır. yani bir siyasetçi teröre yardım ettiyse baskıyla istifa ettirilir.. ya da mesela yolsuzluk yaptıysa, ülke ekonomisini zora soktuysa halk baskısı ile cezalandırılır. ama biz maalesef bu mantığı bir türlü kavrayamıyoruz. veriyoruz yetkiyi, sonra elimiz kolumuz bağlı bir şekilde kötü bir şey yapmamalarını bekleyip içimizden dua ediyoruz. madem teröre yardım eder diye hdp'ye bakanlık verilmiyor, o zaman yolsuzluk yapar diye diğer partilere de bakanlık verilmesin. tüm bakanlıkları kaldıralım hatta en garantili yol. kötünün içinde az kötü olanı seçmekten daha iyidir bence. ya da illa birine bir yetki verilmesi gerekiyorsa o yetkiye sahip çıkmalıyız. siyasetçi yetkili olduğu kadar yaptığından sorumlu da olmalı. halktan gelecek tepkiden öyle korkmalı ki en küçük bir hata yapmaktan gözü korkmalı. anlayana.

  ama öte yandan hdp'ye bakınca da ülkenin hiçbir sorununa yönelik bir çözüm önerisi sunmadıkları görünüyor. sadece kürt sorununa o kadar çok odaklanıyorlar ki başka bir şeye kafa yormuyorlar. benimsedikleri bir eğitim politikası yok, ekonomi konusunda fikirleri yok, dış politikaya hiç girmiyorum bile... e bu şartlar altında hangi bakanlık verilebilir ki zaten? herhangi bir hdp yetkilisinden "biz eğitim konusunda şunun yapılmasını mantıklı buluyoruz" gibi bir ifade duydunuz mu? ben duymadım.

  edit: siyaset bilimi mezunuyum.

 • @billijobs23 arkadaşım birincisi ne yazdıysam o. yazdıklarımı net bir biçimde ifade etmeme rağmen neden tekrar soruyorsun? katılamayan dislike atmış zaten

  ikincisi (karşı fikri savunduğun için cevap yazıyorum) hdp teröristse yargılanır ve kapatılır. bu hukukun bileceği iş. bak bu kadar basit ama yok t.c.'nin bir partisi ise de chp ile istediği pazarlığı yapabilir. sizin anlamadığını şey kimse tabanına rağmen siyaset yapamaz. hdp tabanı bilmiyor mu pkk ile ilişkilerinin olduğunu? tabi ki biliyor. e hadi o zaman terörist diye 6 milyon kişiyi cezaevine atalım. ya-pa-maz-sın. bizim ülkedeki vatandaşların anlama kıtlığı var. dostum burası ortadoğu. maalesef işler dünyanın diğer yerlerindeki gibi gitmiyor. ben ne yapayım gitmiyor? al işte sana iskandinav ülkelerinde olmayan bir sorun. kürtlerin çoğu (ben de kürdüm ama cumhuriyet değerleriyle, t.c. ibaresiyle, "türküm" sözüyle bir sorunum yok) zaten seçilen kişinin 2 sene içinde parlamenter sisteme geçireceğini söylüyorlar

  üçüncüsü sizinle aynı düşünceden olmayan insanların fikirlerini söylediklerinde şaşır(mış) gibi yapmaktan vaz geçin. ben bugün istesem hdp'ye de oy verebilirim. sonuçta nasıl pusulada bir sürü parti varsa bunlardan biri de hdp'dir (bak vereceğim demiyorum. hdp hiçbir konuda fikri olmayan, cumhuriyet değerlerinden bile hoşnut duymayan bir parti. adamlar açık açık atatürk'ü sevmediğini söylüyor. yanlış yere çekip terörist ilan etmeye çalışma lütfen) eğer pusulada varsa oy veren neden garip karşılanıyor?

  ve sonuncusu hdp'nin dediklerinin bir kısmını vermezsen, onunla görüşmezsen, yok sayarsan o da seni seçim günü yok sayarsa ne olacak? yarın akp ile hdp 3 bakanlıkta anlaşıp millete "bunlar hatasını anlamış" masalını yutturursa ne olacak? hdp seçmeni ittifakta yer almamasına rağmen ekrem imamoğlu'nu başkan yapan seçmendir. günü geldiğinde bu ülkenin cumhurbaşkanını belirleyecek seçmendir. "ama onlar teröriiiiiiis, ama onlar aponun heykeli dediiii, ama onlar sırtımızı pkk'ya yaslayacaz dediiiii" (ki benim de hiç hoşnut olmadığım durumdur) deyip onları yok sayarsan günü gelip seçimi kaybettiğinde ağlama hakkın olmaz. iki artı iki dört. bu iş bu kadar basit

 • çünkü: yargıyı "bağımsız ve efektif" yapmadan kalkışılırsa güney doğu bölgesindeki bomba vakaları artacaktır.

 • ben artık "düştüğümüz denizin de sarıldığımız yılanın da..." moduna geçtim. denize düştük ve başka sarılacak bir yılan yok, üzgünüm. bu yılanı hiç sevmesek de sarılmak durumundayız.

 • harika bir yapay gündem. chp'yi tebrik ediyorum.

  hdp madem terörist, kapatın partiyi alayını yargılayın. teröristin seçim listesinde ne işi var? hem halka oy vereceği bir seçenek olarak sunacaksın hem de halk oy verince " bunlar terörist " deyip yönetemez diyeceksin. bu iki yüzlülük değil mi?

 • hiçbir şekilde verilmemesi gerekir. bu ülkenin bağımsızlığına el atanları süründürmek gerekir. kahrolsun terör örgütleri, yaşasın türkiye cumhuriyeti.

  hdp 6 milyon oy alıyor, falan filan diyen bir takım boş insanlar. şunu düşünün :
  annemizin katilini, 6 milyon insan destekliyor diyelim, bu; suçluyu aklar mı ? aklamaz. o yüzden 6 milyon alıyorsa da kapatılmalıdır almıyorsa da. bağımsızlığımızı tehdit edeni süründürmeliyiz. bu fikrin oluşumuna dahi izin vermemeliyiz.