• hdp

  halkların demokratik partisi. 2012'de kurulmuş sol siyasi parti. %10'un biraz altında kemik bir kitlesi vardır.

 • hiçbir şekilde desteklemesem de kesinlikle kapatılmamalıdır. hele bahçelinin isteğiyle hiç bu işlere girilmemelidir. sebebine gelirsek tarihe baktığımızda erbakan mnp'yi kurar ve kapatılır. erbakan msp'yi kurar, iktidar olur ve kapatılır. aynı şekilde refah partisini kurulur, iktidar olur, darbe yapılır ve kapatılır. erbakanın emriyle fazilet partisi kurulur ve içinden daha yenilikçi isimler ön plana çıkar, bunlardan biri hapse atılır, parti kapatılır. sonrasında milli görüş ikiye ayrılır: biri eski isimlerin olduğu ve erbakanca desteklenen saadet partisidir, diğeri daha yenilikçi gençlerin kurduğu akp'dir. islamcı hareket 40 seneden fazla baskılanarak son 20 yıla hükmetmiştir. ben, erdoğanın uyanık ve kendince pragmatist olduğunu düşünmekteyim. saadet partisinden isimleri yokladığı şu zamanda mhpnin gazıyla hdpnin kapatılmasına sebep olacağını düşünmüyorum.

 • teröriste giden 1 kuruş dahi varsa ki olduğuna inanıyorum, o 1 kuruşun hesabı sorulmalı o 1 kuruş girdiği yerden alınmalıdır. hdp denilen sözde halkların partisi denilen terör partisidir. kim ki bizim şehit evlatlarımızın canını yaktıysa hesabını gerek canıyla gerek malıyla verilmelidir.

 • hdp, terörle arasına mesafe koyamadığı, teröristlerin kuklası olduğu, özgürlük savunma bahanesiyle terör propagandası yaptığı iddialarıyla eleştirilen siyasi partidir. ülkenin çıkarları yerine bölgesel çıkarları savunmaları, içlerinde kürt ırçılığı ve türk düşmanlığı olanları barındırması gibi sebeplerden öfkelerin odağı olmuştur. terör örgütüne maddi destek sağladıkları yönünde iddialar vardır.

  diğer yandan, adaletsiz tutuklamalar, ispatsız ve mahkeme kararı olmadan atanan kayyumlarla irade gaspı gibi hukuki yönden haksızlığa uğradıkları ve ülkenin demokrasi imajının bu yüzden zedelendiği yönünde görüşte olanlar da mevcuttur.

  defalarca kapatılıp farklı isimlerle açılan bu parti, sevsek de sevmesek de milyonlarca seçmeniyle bir türkiye gerçeğidir.

 • hdp'yi kapatmanın bir faydası yok. milletvekili adayı bağımısız girer yine aynı bölgeyi kazanırlar ve yeniden parti kurarlar. bu hdp'yi kapatma isteğini gündem değiştirmek için ortaya atılmış bir şey olduğu düşünüyorum.

 • asıl sorun hdp seçmenini ikna etmek. yoksa kapatsanız da seçmen hala orada olacak.

 • bence kapatılmalıdır. selahattin demirtaş, abdullah öcalan ile birlikte asılmalıdır. hdp'nin içinde pkk ya destek verenler tespit edilip onlar da asılmalıdır. bir daha da aponun heykelini dikeceğiz diyen adamların yeri dar ağacı olmalıdır. gazi meclis değil.

 • halkarın demokratik partisidir, diğer partilerden pek bir farkı yoktur. dönek siyaset yapmamışlardır genel olarak . fikirlerini açıkça söylemişlerdir milletvekilleri

 • aynı diğer partiler gibi terörle arasına mesafe koyamayan parti. mesafe koyamama oranı çok daha fazla.

 • akp siyasi çıkar için dokunmaz. zaten farkında mısınız, eskisi kadar sesi çıkmayan bir parti oldu.

 • sözde atatürkçü'lerin "6 milyon oy aldığı için" terörü desteklediğini reddettiği bölücü parti.
  bu partiyi savunan kendine atatürkçü demesin.

 • halkların demokratik partisi