• half life

  1998 yılında valve firması tarafından geliştirilmiş efsaneler ötesi oyun. hala cs.go olarak devam etmektedir.

 • oynamaktan sıkılmadığımız, internet kafe dönemlerinde crossfire haritasında saatlerce oynadığımız oyun. hey gidi günler.

 • "haylaf"

 • oyun tarihinin en güzide oyunlarından biridir. bugünkü steam'in bilgisayarlarımıza ilk yüklememizin sebebi bu oyun serisi olabilir. günümüz oyunlarında dahi geliştiricilerin fazla üzerinde durmadığı çevre fiziği, half life 2'de (2004 yapımı devam oyunu) harika bir şekilde oyunda kullanılmıştır. sanırım yapımcı valve'ın en büyük hatası: oyun ile oyun motorunu aynı anda geliştirmeye çalışmaktır. bu yüzden bir dönem episode şeklinde oyunu yayınlama kararı aldılar ancak iş yükünün fazla olması sebebi ile ne yazık ki devam edemediler. half life 3'ün geleceğine dair ümidimi hala taze tutmak istiyorum. ancak elinde vr olanlar isterlerse half life alyx ile en azından half life dünyasına olan hasretlerini az da olsa giderebilirler.

 • internet kafeye para yedirdiğim dönemde, öğlen yemeği paramın son kuruşuna kadar oynamama sebep olan oyundur. gerçi, sonraları half life modu olan counter strike uzerine yoğunlaştık ama çok da fark yapmaz hani. aztec, crossfire, militia, italy... steamin saat sayamadığı dönemleri.. saysa, kaç bin saat geçti bilebilirdim..

 • efsane oyundur. ilk seride ;
  -half life
  -oppossing force
  -blue shift
  üçlemesi ile teknoloji, heyecan ve eğlence dolu bir oyun deneyimi sunmuş, bulmacaları ve pratik tuzaklarıyla strateji oyunu hissiyatını yaşatmıştır. etkileyici yapay zekası, kaçma, saklanma ve hatta size karşı plan yapma becerisiyle şaşkınlık yaratmıştır.

  half life 2, çok uzun aradan sonra efsanevi grafikler ve şaşırtıcı fizik motoruyla devrim yaratmıştır. güçlü hayal gücü ile harmanlanmış senaryosu, günümüz dünyasının politik eleştirilerini de çaktırmadan hikayeye eklemiştir. polis devlet, kukla hükumet gibi ortadoğu sorunları da işlenmiştir.

  yine çok uzun ve sinir bozucu beklemenin ardından, vr teknolojisiyle hazırlanmış half life alyx ile muhteşem bir yenilik sunulmuştur.

  eleştiri; half life 1 çok kısıtlı grafiklere sahip olsa da çok renkli ve heyecan verici bir ruha sahipti. oyunda zeka, umut, başarı ve eğlence tatmin ediciydi. korku ve tiksinti veren görseller az ve bozuk grafiğin de etkisiyle çocukçaydı. güçlü taraflar ( askerler- uzaylılar - ninjalar) eş değer güçte birbirleriyle savaşıyor ve biz tek başımıza hepsiyle savaşıyorduk. uzaylılardan kurtulmak için askerlere yol açıyor, askerlerden kurtulmak için uzaylıları çağırıyorduk.

  halflife 2 de ise karanlık, çaresizlik ve umutsuzluk hissiyatı vardı. eğlence daha azalmış, strateji basitleşmişti. yer yer uzaylıları kullandığımız eğlenceli ve güçlü hissettiren kısımlar olsa da genel hava kasvetliydi. yapay zeka ise son derece azalmıştı.

  alyx oyununda ise kasvet tavan yapmış durumda. "dead space" ismindeki korku oyununun kopyası gibi olmuş. silah geliştirme ve karanlık bire bir aynı. sadece yaratıklar farklı. hep aynı karanlık ortam. bulmacalar saçma. oyun çok yavaş ilerliyor. oyunun ruhu tamamen kaybolmuş.