• güvenli kripto para borsası nasıl seçilir

  1- site güvenliği
  bir kripto cüzdanını kırmak neredeyse imkansızdır. o yüzden de kötü niyetli kişiler borsaları sıklıkla hedef alır. bu konuda çekinceleri de bildiği için kendine güvenen çoğu kripto borsası, kullandığı güvenlik önlemlerini ve güvenlik lisanslarını da sitesinde sergiler.

  bir kripto borsasında şu aşağıdakiler yoksa oradan kaçın, bir daha orayı öven olursa da ciddiye almayın:

  sitede https yokluğu: buna artık wordpress bloglarda bile dikkat ediyorlar. en temel güvenlik önlemi, kapının bir kilidi olmasından ziyade kapının olup olmadığına bakmak gibi bir şey bu.
  iki faktörlü kimlik doğrulaması olmaması: bir şekilde veri tabanından ya da bilgisayardan şifreyi alabilen biri bütün kriptolarınızı hüpletmesin istiyorsanız elzem.
  fonların saklanma şekli: fonları sıcak cüzdanlarda, başkasının bir yerde erişebileceği şekilde değil de soğuk cüzdanlarda saklayan borsalar genelde daha iyidir. onun da riskleri var ama sıcak cüzdanlar kadar değil.

  2- şeffaflık
  bir diğer önemli konu da şeffaflık. tamam, firmanın bütün çalışanları sitede yukarıdan aşağı listelensin demiyoruz ancak bir borsaya girecekseniz kurucusunun, ceo'sunun falan kim olduğunu görebilmelisiniz. ne olduğu belirsiz borsalara girmeyin, projelere bakın.

  çoğu borsa kendi soğuk cüzdan bilgilerini yayınlar. thodex vurgunundan sonra insanlar, kaç paralık bir operasyon gerçekleştirildiğini anlamak için twitter'da teker teker cüzdan bilgisi karşılaştırmaya başlamıştı. güvenilir borsalar soğuk cüzdan bilgisini de paylaşır.

  3- yasalar
  herhangi bir şeyin güvenilir olup olmadığını anlamanın en temel yöntemlerinden biri sorumluluk ve hesap verebilirliktir. biz bu içerikte, hali hazırda batmış olan borsalar hariç yalnızca kurgusal isimler kullandık ki yazı yalnızca fikir verici olsun, istemeyerek de olsa yönlendirme yapmış olmayalım. bu bizim size karşı sorumluluğumuzdur.

  benzer bir durum borsalar için de geçerlidir ancak onların -özellikle de son dönemde- yasalara uygun hareket edebilmesi, kanun koyucular ile uzlaşabilir yapıya sahip olması önemlidir. aksi takdirde ciddi sorunlar yaşanabilir. her borsanın her ülkeye açık olmamasının altında da benzeri sebepler yer alır.

  4- likidite
  teknik olarak bir kripto para borsasında alım satım yapıldığı zaman para el değiştirmiş olur. piyasada hareket yoksa, alım satım işlemi yapılamıyor ya da yapılması çok uzun sürüyorsa oradan uzak durun. küçük hacimli borsalarda kazanç elde etseniz bile kazancınızı kullanabilmeniz her zaman çok kolay olmaz. ayrıca fiyat dalgalanmaları da çok olumsuz etki edebilir. tek başında güvenilirlik ölçeği olarak ise çok zayıftır, thodex'de de örneğini gördük.
  kaynak