• günün çoğunda bilinçsiz olma

    sinir bilimi kitaplarına göre günün %95'ini, hatta (bkz: sinan canan)'ın düşüncesine göre %99'unu bilinçsizce yaşıyoruz. peki ne bu bilinçsizlik ? aslında her ne kadar bilinçli bir varlık desek de kendimize, birçok davranışımız öğrenmişlikten ve alışkanlıklardan kaynaklanıyor. örneğin diş fırçalamaktan, kahve içmeye kadar birçok farklı davranışımızı hiç fark etmeden yapıyoruz. bazen otomatik yaptığımız davranışları yaparken farklı bir şey yapıyoruz, bazen farklı bir şey düşünüyoruz. mezkur bilinçsizlik bu. öğrenilmiş hareketlerin çoğu sol beyin kısmı tarafından idame ettiriliyor ve bu çağda gerçekten biraz daha fazla bilinçsiz yaşıyoruz gibi geliyor.
    bu bilinçsizlik bence insanların empati yapmamasına, tevil etmesine vb. davranışlara da yol açıyor. basit düşünüp bilinç gerektiren davranışları öteliyoruz. bilinçli hâl, gerçekten engin düzeyde erke isteyen bir hâl buna binaen yorucu. kim ister yorulmayı ! bence ancak sorun çözmek, faydalı olmak isterseniz yorulmak istersiniz ve bilinçli hâle geçersiniz.

  • başlığa bakınca aklıma gün boyunca uyumak gelse de gün içerisinde aynı konfor alanında otomatikleşen eylemler genel bilinçsizlik oluşturur ve gün içinde gerçekten ne yapıp nasıl vakit geçirdiğinizi hatırlayamazsınız. bir süre sonra da bu, zihinsel aktivitelerin sınırlanmasına neden olur.