• günlük diş fırçalama sayısı

    dış fırçalama sayısına birçok doktor en az 3 dese de benim okuyup düşündüğüm sonuçsa yediğiniz öğün sayısına ve yediklerinize bağlı değişebildiğidir. ben 1 öğün yemek yiyip 16-22 saat yemek yemeyen birisiyim. yemekten sonra genelde kahvemi içer ve sonra dişimi fırçalarım, bir sonraki döngüye kadar da fırçalamam çünkü ağzıma su dışında giren bir şey olmaz genelde. böyleyken niye 3 kere fırçalamam icap etsin ki ? 1 kere benim için yeterli.

  • lütfen unutmayalım ki çok fazla diş fırçalamak dişlerinize zarar verir. çoktan kastım illa sayı olarak değil, çok hızlı çok bastırarak da fırçalamayın lütfen.

  • sabah uyandıktan sonra (su içmeden önce ağızdaki kötü bakterileri mideye indirmemek için) ve akşam yemeğinden sonra (eğer başka bir şey yiyip içmeyeceksem) olmak üzere günde iki defa. bunlara ek olarak şekerli içecekler içtikten veya tatlı bir şeyler yedikten sonra diş fırçalamak gerekebilir.

  • okula giderken sabah ve akşam olmak üzere 2 kez ama evde olduğumum için fazla rahatlıktan dolayı yatmadan önce fırçalıyorum.

  • benzer bir soruyu dişçiye sordum daha birkaç gün önce günde kaç kere fırçalamamız gerektiği. verdiği cevap şu şekilde:
    en önemlisi yatmadan önce dişleri fırçalamak, çünkü sabaha kadar ağzımızda çok sayıda bakteri ürüyormuş ve dişleri fırçalamadan yatarsak ağzımızdaki yiyecekleri besin olarak kullanıyorlarmış. o yüzden akşam yemeğinden sonra diş fırçalasak bile yatmadan meyve yersek veya çay içersek tekrar fırçalamamız gerekiyormuş. onun dışında yemek yedikten sonra fırçalıyorum diye de belirtti doktor.(sabah ve öğlen yemekten sonra)
    başlığı açan arkadaşa ithafende şunu belirteyim, dişlerimizi sadece yemek yiyoruz diye fırçalamıyoruz, ağzımızda üreyen bakteriler dişlerimizi çürütmesin diye fırçalıyoruz. zaten herkesin dişi aynı değil, kimisine günde 2 kere fırçalamak yetiyor kimisi 3-4 kere fırçalasa bile pek beyaz olmayabiliyor. onu deneyerek herkesin kendine uygun rutini bulması gerekir.