• güçsüzlük

  tam olarak bu konuyu nasıl anlatırım bilemiyorum ama hepimizin ortak derdi olduğunu düşünüyorum. 26 yaşındayım, o kadar sene okul okumuşum ala ala asgari ücretten biraz fazla maaş alıyorum ve bu maaşla ne yapacağımı cidden bilemiyorum. araba almak istesem alamıyorum, ev almak istesem alamıyorum, güzel bir bilgisayar almak istesem 1.5 senemi borç ödemeye ayırıyorum. kirası ayrı, faturası ayrı bunun yanında bir de ailemin evlenmem için uyguladığı baskı da cabası. kendimi geliştireyim desem sonucun yine de 0 edeceğini biliyorum. bu bunalım ülkedeki çoğu insanda var ve buna kimse çözüm üretmekte kararlı değil. mesele benim arabamın, evimin olmaması değil sadece bunları alacak gücümün olmaması ve senelerce çalışıp para biriktirsem de bu gücü asla bulamayacak olmam. bu meseleyi kime açarsak açalım önce emekleyip sonra yürümeye başlarsın diyorlar ancak bu şartlar altında emeklemek bile mümkün değil. biz bu şartlarda daha ne kadar hayatta kalabileceğiz bilmiyorum. bir işe girebilmek için 20 sene çabalayıp ardından bir şeyleri oturtmak için 20 sene daha heba etmemiz kadar saçma bir şey yok. sistem bize sadece 2 seçenek sunuyor. sürünmek ya da ölmek. sürünmeyi seçen ölmekten beter oluyor. bu güçsüzlüğü hissetmekse her gün ölüm gibi geliyor

 • istediğin hayatı yaşamak için gerekli parayı sağlayan mesleklerden birini yapmaya çalış veya yurt dışına çıkmanın yollarına bak. bu ülke bize pek seçenek bırakmıyor ne yazık ki.

 • insanın kendi içinde aşmaya çalışması gereken en büyük engellerin başında gelir. kendi içinizde aşarsanız önünüzde hiç bir güçlük duramaz. ''değişim içeriden başlar!''

 • başta başlık fakirlik olsa daha uygun olurdu diye düşündüm ama para=güç olduğu bir dünyada yaşadığımız için tutarlı geldi sonradan. gerçi yazar arkadaş parasızlıktan çok bunun yarattığı çaresizlik ve güçsüzlükten bahsetmiş.

  ne anlatıyorum ben ya. gidip yurtdışı hayali kurayım biraz.

  tanım: korku duygusunun besleyip büyüttüğü bir özellik.

 • kücük yatirimlarla büyümeye calisin. mesela hisse ile beya kripto.

 • güçsüzlük birçok yönden değiştirilebilir. öncelikle mentaliteyi değiştirmek lazım. sağlam bir psikolojiye sahip olmak, düşünce yapısının güçlü olması lazım.