• google

  en sevdiğim teknoloji şirketidir. her ne kadar gönderdiğim geri bildirimler okunuyor mu diye düşünsem de yine de yaptıkları teknolojiler oldukça kullanışlı. tekel olduğu düşünülse de bunu gerçekçi bulmuyorum. google'da üst sıralara çıkabilmek için en önemli kıstaslar: kullanıcılar tarafından tercih edilmek (popüler olmak), güvenli olmak, hızlı olmak, kullanışlı olmaktır. google'da örneğin "mail" yazınca (bkz: gmail) çıkıyorsa bu kendilerine kıyak geçtiklerini göstermez. en fazla kullanan mail hizmeti o iken tabii ki de kendini en üste çıkaracak. yandex'te de mail yazınca ilk yandex mail çıkıyor.

  ayrıca android'te kendi uygulama ve sistemlerini kullanmasıyla eleştiriliyor. neden? adam bir işlev için kendi uygulaması varken neden üçüncü parti bir yazılım kullansın? isteyen başka bir uygulama yükleyebilir. bence yersiz tartışma.

  google'ın en büyük sıkıntısı, çok fazla uygulama ve aracı olduğu için gönderdiğimiz geri bildirimlerin ya dikkate alınmaması ya da çok geç dikkate alınması. mesela google assistant'ın voice match özelliğini türkçe cihazlarda her ekranda kullanılabilir hâle getirmediğini görüp iki yıldır geri bildirim yolluyorum. youtube'da da kimsenin gönderdiğimiz bildirimlere baktığı yok. google yaparsa iyi yapar ama sonrasında kullanıcı görüşlerini dikkate almaz. yine de (bkz: atsan atılmaz satsan satılmaz) denilebilir bir firma.

 • google'ın orijinal ismi backrub'dı.

 • alphabet şirketine aittir.

 • insan beynini tembelleştiren bir o kadar da güzel arama motorudur.

  her bilgiye kısa sürede düzenli bir biçimde ulaşmamızı sağladığından her şeyi bildiğimiz yanılgısına kapılmamıza neden olabilir.

  her ne kadar aradığımızı saniyeler içinde google üzerinden bulsak da bir konuda bilgi sahibi olmak için boyunuz kadar kitap okumanız gerektiğini akıldan çıkarmadan kullanıldığında dünyanın en yararlı bilgi kaynağına dönüşebilmektedir.

 • google'da "happy white woman" veya "happy white man" aratınca siyahi insanların çıkması tuhaf. aynısını yandex veya duckduckgo gibi arama motorlarında aratınca denk gelmiyorum.