• film türü popülaritesinin gidişatı

    tabloda görüldüğü üzere 1910-2018 yılları arasında her daim rağbet gören türler arasında komedi, gerilim ve korku yer alıyor.
    yıllar geçtikçe kovboy filmleri, aşk filmleri daha az ilgi görmeye başlamış. benim de sevdiğim türler arasında olan bilim kurgu filmleri artık daha çok izlenmeye başlamış.
    bu arada paylaştığım site değişik konularda yapılan tablo ve grafikleri içeriyor. bir göz atın ^^

  • aşk temalı filmlerin daha az rağbet görmesinin sebebi bene sürekli aynı muhabbetlerin olması. genelde güzel kadın, yakışıklı erkek, hastalık, trafik kazası, gerçek olamayacak kadar kusursuz bir ilişki, uzun uzun romantik sözler zincirinde takılıyorlar ve insanlar bir yerden sonra sıkılıyor doğal olarak, bu zinciri kıran ve dışına çıkan filmlerde var tabi ki ama gördüklerimin %98'i böyle. komediye olan ilginin artmasını ise şahsen hayatın içindeki stresin artması gibi etkenlere bağlıyorum. korku filmini bir insan neden izler hala anlayabilmiş değilim, çok saçma geliyor bana. benim favorim fantastik ve bilim kurgu filmleri, harry potter film serisine ve yıldızlararası filmine tapan birisi olarak rahatlıkla söyleyebilirim.

  • insanlar bir zaman sonra tekrar tekrar aynı senaryoyu izlemekten sıkılıyorlar ki bu yüzden bilim kurgu ve fantastik filmlerine olan ilgi artıyor. bilim kurgunun ve fantastik filmlerin ucu bucağı yok. konuları neredeyse sınırsız. insanlar da merak ettiğinden bunları izliyorlar. aşk, komedi, kovboy insanı gerçekten sıkıyor. bir merak yok, bir zaman sonra artık bir duygu bile hissettirmiyor. ayrıca ben insanların artık dramadan da sıkıldığını düşünüyorum. insanlar artık acıklı şeyler görmek istemiyorlar.

  • turk dizileri acıyı bangır bangır pompaladığı için insanların soğması lazım ama insanlarımız her kötü olaya at poposunda kelebek etkisi tepkisi veriyor. içişleri bakanına iftira atıyorlar soruşturma yok.