• felsefeye giriş

  sofie'nin dünyası ile başladım. henüz pek bir bilgim yok ama ilgi duyduğum bir alan.

 • şahsen şöyle bir yol izliyorum. filozofların eserlerini çalışmaya başlamadım diyebilirim.

  ** öncelikle felsefeye giriş/ ahmet arslan kitabını okudum. üstünkörü bir bilgi seviyesine ulaşmam için gayet uygun bir kaynaktı.

  ** felsefenin kısa tarihi/ nigel warburton kitabını okudum. felsefe tarihi hakkında kahve sohbeti tadında ve seviyesinde bilgilendim. bu aşamada gayet uygun bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

  ** felsefe yapma sanatı/ bertrand russell kitabını okudum. yazarın kalburüstü bir filozof olması bu kitabı okumamın sebebiydi. felsefe ile ilgilenmek isteyenler için tavsiyeler verdiği bir kitap. kesinlikle tavsiye ederim. bir de felsefe okuma rehberi/ nigel warburton kitabını okudum. açıklama eklemeye gerek yok çünkü kitabın başlığı yeterli bir açıklama :)

  ** felsefe tarihi hakkında daha derinlikli bilgi edinebilmek için batı felsefesi tarihi 1-2-3/ bertrand russell, felsefe tarihi/ ahmet cevizci, antikçağ felsefesi/ çiğdem dürüşken, ortaçağ'da felsefe/ etienne gilson, çağdaş avrupa felsefesi/ jozef maria bochenski kitaplarını okumaya niyetlendim. keşke yks denen illet olmasaydı da niyetlenmekle kalmasaydım diye bir ara feveran eklemesem olmaz*. bu kitaplar felsefe tarihi hakkında gerekli ve yeterli bilgi ihtiyacını fazlasıyla karşılayacaktır.

  ** ingilizcesi olanlar için youtube'daki "history of philosophy without any gaps" podcast serisini önerebilirim. hazırlayan kişi sanırım yabancı bir üniversitenin öğretim üyesiydi.

 • felsefe ile ilgili bilgi edinmek isterim ancak nerede bir metin görsem yaptıkları tek şey 2 cümlelik şeyi 100 cümlede dolandıra dolandıra anlatmak oluyor, bu yüzden soğuyorum. önerebileceğiniz bana göre bir kitap var mı?

 • felsefeye ilk adım için "kurtuluş dinçer - kısaca felsefe" kitabını öneririm.

 • ilk başlayanlara felsefe 101 öneririm temelden anlatıyor .