• fabrika üreten fabrikalar yapmak

    türkiye'nin günümüz politikasındaki tek çözüm olduğunu düşünüyorum. bilenler vardır ama bilmeyenler için anlatayım : fabrika üreten fabrikalar demek en basitinden demir çelik sanayiinde en temel hammaddelerden olan demirin ve çeliğin üretilmesi işlenmesidir. bir çok bağımlılığı azaltabilen bu fabrikalardan ülkemizde sadece 3 tane vardır

  • bak yemin ederim aklımda olan şeylerden birisi. tabii benim aklımda 500 tilki 7/24 tokat halayı çektiği için birçok fikre bu şekilde atlama potansiyelim var.

    bu fikir benim aklıma esasen ütopyam -sanırım bu kavramı doğru kullandım- olan elmas ekonomisi -detay veremeyeceğim, zira çok uzun. elmasların yapısındaki karbon atomlarının gücünden esinlendim.- üzerinde düşünürken bir eksiğin varlığı farkettim: üretim araçlarını üretmek gerekmez mi? üretim araçlarını üretmek ve onlardan optimum seviyede verim almak, bunu ise en ucuz biçimde yapmak nasıl mümkün olabiliir? bu da beni üretim araçlarını olabildiğince modüler bir sistem dahilinde üretme fikrine yöneltti.
    ama bilin bakalım ne eksik :)
    umarım bu eksiği en kısa sürede gideririm.

  • (bkz: haus) gibi...