• evrim

  basit bir doğa olayıdır.
  ---------------------------

  evrimden kusursuz olması beklenemez. evrim karşıtları sürekli "tanrı" argümanı ile evrimi karşılaştırır. üstelik bu evrim karşıtları "evrime inanıyorsan müslüman değilsin" gibi söylemler ile halkı iyice karanlığa çekiyor ki daimi müşterileri olsun.

  korkmayın, evrim inancınızı zedelemez veya sizi dinden çıkarmaz. evrim basit bir doğa kanunudur. öğrenin geçin bu kadar kurcalamanıza, anlam aramanıza hiç gerek yok :)

  not: çürütmek için bir pilot kalem yeterlidir. ama yok bu basit gelir, bana daha profesyonel argüman lazım diyenler için; şimdiki maymunlar neden insan olmuyor?

 • canlılarda nesiller boyu değişimi inceleyen bilime evrim denir. i̇ddiaları şunlardır;
  türler zamanla değişir buna mikro evrim denir.
  bir tür başka bir türe dönüşebilir. tür biyolojide kendi içinde çoğalan varlıklar kümesi olarak tanımlanır. zaman içersinde bu kümeler çoğalıp kendi içince çoğalamayabiliyor.
  tüm türler tek bir canlıdan gelmektedir.
  evrimdeki en temel mekanizma doğal seçilimdir.
  türlerdeki değişim mutasyonla gerçekleşiyor.


 • biyolojik evrim bir doğa kanunudur. aynen yer çekimi kanunu gibi. "ama adı evrim teorisi, o bir teori" diyenlerin acilen bilimsel teori nedir, neye denir öğrenmesi gereklidir.
  çürütebilenlerin nobel ödülüne başvurması gereklidir.

 • eğer türkiye'de bunda bahsetmek isterseniz ' yahu sen şimdi maymundan mı geldin eheh ' diye bir sözle karşılaşırsınız. aslında en basitinden evrim doğaya ve çevre koşullarına adaptasyonun en basit sonucudur.
  140 journos evrim

 • canlıların sürekli değişen çevreye ayak uydurması sonucunda meydana gelen doğa olayı.
  değişimden kastedilen her şeyin değişmesidir. hava sıcaklığından iklime, manyetik kutuplardan yer kabuğuna, moleküllerin oranına (katı, sıvı, gazlar) aklınıza gelen her şey sürekli değişmektedir. bu değişim süreklidir, kaotik bir şekilde devam eder.

  örnek olarak 12 milyon yıl önce bu günkü kuzey ve güney kutbu binlerce kilometre bu günkü konumuna göre uzaktaydı. yine aynı şekilde, milyonlarca yıl önce (merak edenlere my cinsinden detaylarını müsait bir zamanda açıklarım) dünya tamamen (evet tamamen) kalın bir buz tabakası ile kaplıydı. defalarca küresel ısınmalar ve buzul çağları gerçekleşti. dünyanın ortalama sıcaklığının venüs gezegeni gibi 400-500 dereceler olduğu da gözlendi, -100 dereceler de gözlendi. çeşitli bölgelerde araştırmalar yapan jeologlar bunların kanıtlarını defalarca science gibi nature gibi bilimsel dergilerde paylaştılar.

  yaşam defalarca %99 luk bir oranda yokoluşa uğradı. her defasında da ortama bir şekilde ayak uydurabilen canlılar yola devam etti.

  bizim handikapımız bu gelişimi kendi ölçeğimizde gözleyecek kadar yaşam süremizin olmaması. bir de şu açıdan bakın olaya. bir şekilde zaman makinesi gerçek olsa ve sadece 3000 yıl geriye gidebilseniz geçmiş olsun. muhtemelen gittiğiniz bölgedeki insan yaşamı bir kaç ay içinde son bulacak. çünkü insanlık o zamana göre öyle bir bağışıklık sistemi geliştirdi ki, beraber yaşadığınızı bilmediğiniz hastalıklar o zamanın insanlarında yüksek ihtimalle soykırım yapacak güçte.

 • bazıları kalemle bazıları mimar sinan camisiyle çürütmeye çalışır. aslında çürütülemez bir teori çünkü insan varoluşunu en mantıklı şekilde açıklayan teori bu.

 • türkiye'de en azından şu an için sağlıklı bir şekilde tartışamayacağımız bir konu maalesef. ne yazık ki hâlâ "insan maymundan mı geldi" seviyesinde bir tartışma ile ilerlediğimiz, bir üst seviyeye geçemeden hakaretlerin havada uçuşmaya başladığı bir ortamda çok zor.

 • lise müfredatında bir zamanlar anlatılan daha sonra kaldırılan konu. evrim ağacı ayrıca bu konuyu çok güzel anlatmıştır.

 • aslında tanrı, zaman ve evrimin aynı şey olabileceğini düşünüyorum.

 • geçmişte mikro, makro evrimi reddedip, köşeye sıkışınca mikro evrimi kabul edip makro evrimi reddetmeye başlayan gerici zihniyetin katlanamadığı, hayatın gerçeği olan ve canlıların, değişen yaşam koşullarına göre nasıl değiştiğini ve geliştiğini açıklayan teorilerden oluşan doğa kanunu.

 • şimdi, kimsenin inanıp inanmamasıyla ilgilenmiyorum ancak en büyük yanılgı " adı üstünde teori" cümlesi ile başlıyor. bunu söyleyen kişi konuyu araştırmamış kişidir. çünkü araştırsa bilimsel teorilerinin asla kanuna dönüşmeyeceğini, bunların birer açıklama olduğunu bilirdi. ister inan ister inanma ama evrim bilim dünyasının kabul ettiği bir olgudur

 • olaya cok da kesin gozuyle yaklasmamak lazim. kim kabul ediyorsa etsin ama bilimin ozelligi degisebilmesidir. yani bugun evet diyenler yarin yok diyebilir. galilede de aynisi olmamis miydi o zamanin bilimi dunyayi duz olarak kabul ederken galile cikti ve yuvarlak dedi bugun gelinen noktada dunyanin yuvarlark oldugu tartisilmaz bir gercek. o yuzden boyle konulara cok kesin gozuyle bakmamak en faydalisi

 • @freudunbilinçaltı - günün birinde evrim komple çökertilse bile bunu yapan yine bilim dünyası olacak. (bkz: sözler köşkü) gibi tüccarlar değil. sıkıntı burada başlıyor insanların dini duygularını sömürüyorlar. evrimi yaratıcıyı inkar etmek için ortaya atılmış bir teori gibi göstererek bilimsel bir konuyu saçma sapan yerlere doğru çekiyorlar bu sadece bizim ülkemizde olan bir şey değil tabii. özellikle amerika'da da bu problem var.

 • evrim her saniye devam eden bir süreçtir. evrime inanmıyorum demek nefes aldığıma inanmıyorum demekle aynı şeydir. burada asıl sıkıntı evrimin nasıl işlediğinin incelenmesidir. ayrıca islamiyet evrime karşı değil hristiyanlar evrime karşıdır. evrime karşı gelerek hristiyan propagandasına alet olmamalıyız. unutmayın ki dünyanın tepsi mi kaplumbağa üstünde mi olduğunu tartışan ortaçağ avrupasına karşı islami bilim adamları dünyanın çapını km sine kadar hesaplayabilmişlerdi.

 • tamamlanması önemli olan bir gelisimdir.evrimini tamamlamayan kişilerde şiddet, kibir,bencillik vs olumsuz özellikler daha çok bulunur.

 • evrim ağacı youtube kanalı ile gerçekten öğrenebileceğiniz bir konu. kabul etmeyip saçma bulan kişilerin kesinlikle düzgün bir araştırma yapmadığına eminim. aksini kanıtlarsanız o seneki nobel bilim ödülü sizin olacaktır. evrim hristiyan dünyasında da uzun süre dışlanmış ve kabul görmemiştir. o yüzden yalan diyen arkadaşlara kanıtlarını bilim dünyasına sunmalarını rica ediyorum.

 • evrim, insanların maymundan geldiğini soylemez. aynı atadan geldiğini, maymunlarla kuzen olduğumuzu soyler.

 • evrim çoğu kez türleşmeyle karıştırılan bir doğal olgudur lütfen türleşmeyle karıştırmayın türleşme evrimin sonucu olarak gerçekleşir canlılar bir çok nedenden dolayı evrim geçirir

 • hayvanların daha az kaynak bulunan yerlere uyum sağlamak üzere küçülerek evrimleşme süreci olarak tarif edilen ada cüceliği çok kısa zaman dilimlerinde dahi gerçekleşebiliyor.

  hint okyanusunda madagaskarın doğusunda bulunan iki adaya 98 yıl önce insanlar tarafından bırakılan kurbağa türünün boyutları, yaklaşık üçte bir oranında küçüldü.

  kaynak

 • goriller insan genomunun %95 ile benzerlik göstererek şempanzeden sonra en çok benzeyen tür olmuştur. evrim vardır mutlaka olmak zorundadır hayatta kalabilmek için fakat evrimin tanımını iyi bilmek gerekir. illa evrim olması için canlının fenotipinde değişim göstermesine gerek yoktur genotipinde bu değişim olabilir (bkz: modifikasyon)

 • bir inanç sistemi değildir. kanundur.

 • nasıl algıladığına bağlı olarak değişecek bir olgu.

 • büyük çapta evrim yoktur.

 • evrim, newton'un kütle çekim yasası gibi sağlam temelleri olan ve çökertilmemiş kanundur.

 • "askıdaki ceket teorisi" ile çürütülmüştür (!)
  yasaklı teori-evrim videosundan:  sen şu ceketi şuraya assan sen, siz de oraya otursanız, 1 milyon yıl geçse, o ceket sizle şey olur mu?

  gibisinden üst düzey düşünmeye sevk edici argümanları bulunmakta.