• esenlik bildirisi

  cumhuriyet savcısı eyüp akbulut'un youtube kanalında yayınladığı salgın,tedbirler ve hukuk içerikli bildiri
  adam açık açık söylüyor başıma bir şey gelebilir, mesleğimi kaybedebilirim diyerek sonucunu bilmesine rağmen doğruları söylüyor. videoyu şiddetle izlemenizi tavsiye ederim.

 • tüm konuşmayı dinledim, helal olsun dedim. umarım hukuk camiasında kıpırdanma yaratır.

 • söylediklerinin bir kısmına katılmakla beraber, çoğunu cahilce ve yanlış bulduğum açıklamadır.

  çok cesur, yürekli, hakkaniyetli savcılarımızın, pandemi mücadelesini eleştirmeye gelene kadar, yolsuzlukları, tehditleri, saldırıları, eşit şekilde ele alma konusunda, aynı hassasiyeti neden göstermediklerini anlayamıyorum.

  mesela ana muhalefet liderini tehdit eden mafyayı sanırım fark edemediler bu yürekli savcılar. devenfektan yolsuzluğu gibi yüzlerce yolsuzluk da sanırım gözlerinden kaçtı.

  pandemi tedbirlerine gelince, yetersizliği, uyumsuzluğu ve kimi uygulamanın saçmalığı konusu tamam, doğrudur ama gereksizliği... insan olan, orada durmak zorunda. maskenin faydasını zararını tartışmak diye bir şey yok. canan karatay gibi tiplerin cehaletini mesnet gösterip, kısıtlamaları gereksiz görmek ölen insanlara ve ailelerine karşı saygısızlık ve hadsizliktir. onbinlerce insanımız öldü! yüzde 98 in iyileştiği yalan! ölenlerin yüzde yüzü öldü. ölenlerin akrabalarının hayatı öldü.

  mobeseden sosyal mesafeye bakmak israfmış. o zaman katilleri de araştırmayalım. o da israf(!) birini katletmek ve virüs bulaştırmanın sonu aynı. tek fark 10-15 gün. ikisi de cinayet! inşallah bu savcımız bir yakınını kaybetmez de empatisiz ama yaşam sevincini kaybetmemiş halde yaşamına devam eder.

  hukuki açıdan, kısıtlama yanlış diyor. doğrudur. hukuktan anlamam. ama bir şeyin hukuki olması, adil olduğu anlamına gelmez. hukuk sistemi, binlerce yılın ataletine sahip, bu pandemi ise çok çok yeni. insan hayatının sözkonusu olduğu yerde kurallar değişmek ve yenilenmek zorundadır. kurallar yenilenene kadar sırf bu yüzden insanlar ölmek zorunda değil.