• en az 3 çocuk

  rte'nin dünya kadınlar günü nedeniyle yıllar önce gittiği panelde yaptığı konuşma.gençlere seslenerek "bunlar türk milletinin kökünü kazımak istiyor.genç nesil tükenmesin o yüzden en az 3 çocuk yapın" buyurmuştur.
  dünyada küresel ısınma,açlık,hastalık gibi sorunlarla her ülke doğum kontrolü yaygınlaştırmaya çalışırken;işsizlik oranı her gün artan,bakamadığı çocuğunu cami avlusuna bırakan,açlık sınırı her geçen gün artan bir türkiye'ye yaptığı müthiş bir öneri.işte biz bu kadar sağduyulu,duyarlı,insanını tanıyan bir cumhurbaşkanına sahibiz.zaten aynı hükümet değil mi vergi indirimi konusunda daha fazla çocuğu olanlara daha çok prim vermeyi uygun gören ve doğum kontrolü kısıtlayan,ilaçları engelleyen?

 • eğer bu şekilde konuşmasaydı yüksek ihtimalle daha az - seçim kaybettirecek kadar değil tabii ki- oy alırdı. popülist liderler akışkandır, tabanının ayrıtlarına göre şekil alır.

 • yeterince beslenememiş, akıl ve vücut sağlığı yeterli olmayan, iyi eğitim alamamış kalabalıkları kontrol etmek kolay. aragücü işçisi olarak da iş görürler. başka ne isteyebilir ki sermaye sahipleri?

 • 3 çocuk aylık gideri en az (3x400) = 1200
  ev kirası en az: 1400
  elektrik, su, doğalgaz, internet vs. = 800
  mutfak masrafı: (haftalık ortalama 100, aylık 400) = 400
  hanıma para bırak onunda ihtiyaçları var. = 500-700

  daha diğer aklımıza gelmeyen bir anda çıkan ihtiyaçları eklemiyorum ve toplam 4400 ediyor.

  türkiye'de 2021 asgeri ücret: net 2.825,90

  aradaki fark: 1.574,10

  türkiye'de düzgün yaşamak için kişisel gelişime, sosyal yaşama para harcamak ile birlikte aylık 7000 tl maaş almak gerekiyor ki düzgün yaşansın ama cumhurbaşkanı diyor ki 3 çocuk yapın. millet 1 çocuğa zor bakıyor.

 • dünyanın içinden geçtik ( metro ve tünellerle). hızla tüketiyoruz. diğer canlılara yaşam hakkı tanımıyoruz. nufusumuz arttıkça, birçok canlı türünün nesli kuruyor. kirletip yok ediyoruz. bu hızla üremeye devam edersek, kendimizi de yok edeceğiz.

  nüfus artışı, doğaya ve insanlığa ihanettir.