• ekrem imamoğlu'nun selahattin demirtaş sorusuna cevap verememesi

  üst edit: video linki
  56:56'da soruyu soruyor
  57:00'daki eko başkanın yüz ifadesi...
  58:40 kızın cevap alamamasına rağmen teşekkür etmesi
  58:46 eko başkanın pişkin gülüşü
  58:43-58:48 arasındaki sessizlik (yayın tempolu geçiyordu normalde hemen modun diğer kişiye söz hakkı vermesi gerekiyordu ama onlar da cevap gelmeyince şaşırdı)

  youtube'da zor sor | istanbul gençlik festivali yapan ekrem imamoğlu'na ceren pektaş (lunaspia) adında bir yayıncının sormuş olduğu "eski hdp siyasi başkanı selahattin demirtaş'ın tutuklu olması sizce doğru mu? bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?&" sorudur.

  (burada hemen kendimi açıklayayım. ben s.d. hakkında hiçbir şey düşünmüyorum. bana göre ne teröristtir ne değildir. onun belli olacağı yer bağımsız mahkemelerdir.)

  benim eko başkana olan saygım, güvenim ne varsa gitti açıklamasından sonra. çünkü klasik siyasetçiler gibi cevap verdi. soruyu uzattıkça uzattı sündürdükçe sündürdü. kısacası cevap veremedi. orada "ben yanlış buluyorum" ya da "ben doğru buluyorum" derse bu kadar güvenim azalmazdı.

  dürüst siyasi bulmak bu kadar zor mu arkadaş? "bu konuda fikrim yok, hukukçu değilim fikrimin bir önemi yok, o bağımsız mahkemelerin bileceği iş...." gibi onlarca mütevazi ve dürüst cevap vermek varken neden kıvırtıyorsunuz?

 • selahattin demirtaş dışında bütün konulardan bahsetti. 2 dakika boyunca iyi oyalandı. soru çok basitti. buna verilecek cevabın da net olması gerekir. ya ''evet, selahattin demirtaş'ın tutuklu olması gerekir.'' diyeceksin ya da ''hayır, selahattin demirtaş hukuksuz bir şekilde tutuklu'' diyeceksin. ben imamoğlu'nun 'birleştirici' rolüne bürünmeye çalıştığını gördüm ama bu işe yaramaz.

 • cevap basit, hdp oyları için demirtaş olayına değinmedi))

 • siyaset yapmıştır. siyasetçiden de net olmasını beklemek, doğruları söylemesini beklemek futbolda elle de oynanmasını beklemek gibi bi şeydir yani namümkündür, eşyanın tabiatına aykırıdır. ha derseniz ki belediye başkanı neden siyaset yapıyor o tartışılır ama halkın büyük bir kesimi tarafından cumhurbaşkanı olması istenen birinin bu şekilde hareket etmesine şaşırmamak gerekir. keza bu sorular da normalde belediye başkanına sorulmaması gereken, onun ilgi ve yetki alanı dışında kalan konulardır.
  başta siyasiler olmak üzere insanların sözlerine itimat etmek yerine fiillerine bakmak "kandırılma" ihtimalini azaltır düşüncesindeyim.
  bir de bu insanların bu tavrını anlayışla karşılamak lazım, türkiye çok renkli bir ülke, siyasilerden fazla netlik istemek hareket alanlarını daraltır, sonunda radikallerin kucağına otururlar, olan da bize olur. erdoğan bana göre bu hatayı yapanlardan mesela. başından beri bir kesimi öyle bir karşısına aldı ki önce netlik isteyen kendi tabanının hoşuna gitti, sonra işler kötü gidince arkasındaki destek azaldı, çok küçük kesimleri hoşnut etmek için saçma sapan işlere kalkıştı.
  velhasıl, ekrem imamoğlu da o an doğrusunu yapmış, şu yoğun günlerde gereksiz bir gündem yaratarak kimilerinin işine gelecek bir harekette de bulunmamıştır.
  ben de naçizane siyasetçileri ve memurları değerlendirirken bu tür sözel fluluklara pek aldırış etmeden fiillerinin bizlerin çıkarlarına uyup uymamasına daha çok dikkat ediyorum.

 • kürt seçmenin oylarını kaybederim diye korkuyor. ama kaçırdığı bir durum var, doğuda ve güneydoğu da herkes artık neyin ne olduğunu biliyor, selahattin demirtaş temiz bir insa değil. net cevap verseydi, birçok seçmen kazanırdı.