• düğünler mantıklı mıdır

  bana göre bu örf ve adete acilen güncelleme gelmelidir. yeni evlenen çiftlere yardım değil tamamen düşmanlıktır bırakın artık şu düğünleri nikah yapın nikahtan sonra 2 tarafın ailesi güzel bir yemeğe gitsin bitsin bu iş

 • türkiye'de zengin olmayan bir insanın bulaşmaması gereken eylemdir parasal açıdan mantık dışıdır

 • bence düğünler yapılıyorsa sadece eğlence için yapılmalıdır. eğer ki takı tribine giriliyorsa nikaha çağırılsın davetliler ve nikah salonunun girişine bi kutu ya da bi aparat bişey yapılsın takı takmak isteyen kişiler için gayet makuldür. aksi takdirde sadece gelenek ve görenekler için yapılan durumlar eğer ki maddi durumu zorlayıp yapılıyorsa bu düğün sonrasında borc ödemek demektir. eee kardeşim sen mutlu olmak için mi evlendin yoksa borç ödemek için mi ? bırakın şu düğün triplerini artık, kırın zincirlerinizi.

 • bana da saçma geliyor, altın gelecek diye bir o kadar harcama yapıyorsun, git bari daha mantıklı yerlere harca düğün parasını en azından ihtiyacı olanlara dağıt. orada insanların egosal fetişlerini izliyoruz saçma sapan

 • yapana saygım sonsuz ancak düğün organizasyonu bana göre neresinden tutsan elinde kalır.. çiftlerin evliliğin başında çeşitli tartışmalarla başlamasına nedendir. maddi konudan zorlar, gelin damat yorgunluktan başka bişey hatırlamaz, aileler insanları idare etmekten keyif alamaz.

 • belki biraz oynayıp kurtları döküp , stersi atar ,ama saçma masraflar ....

 • değildir. stres kaynağıdır. gösteriş yarışıdır. para tuzağıdır. i̇sraftır.

 • net israftır, olur da evlenirsem düğün kesinlikle yapmayacağım. 2-3 saat çalgı, eğlence için kimilerine göre yılların birikimini harcıyorsunuz. yazık günah.

 • değildir. evlenmeye niyetim yok ama bir gün evlenirsem o parayla eşimle avrupa turuna çıkar paris, roma, viyana da romantizmin dibine vururum. el şaklatacak teyzeler kusura bakmasın. elalem off

 • tam da altın artmışken ve virüs nedeniyle düğünler kısıtlanmışken yakamızdan düşmesi gerekiyor. küçük bir törenden fazlası tamamen gereksizdir

 • bence değil güzel bir yurt dışı tatili yapılabilir benim düşüncem.inşallah benim gibi düşünen bir hanımla evlenirim ama zor türk kızlarının çoğu gösteriş meraklısı bana kalırsa.

 • küçük bir eğlence/toplantı tarzı yapılıp, hayata atılan yeni çifte insanların destek amaçlı hediyeler verdiği sakin bir organizasyon olmasını düşünüyorum.
  ama bazı toplumlarda olan ( gösteriş sevdası, yapılan küçük şeyleri abartma durumu, karşılıksız iyilik yapmama, hayatta ki tek başarısı evlenme ve çocuk yapma) durumları bir araya gelince ortaya abartılı ve mantık dışı durumlar çıkıyor. neyse ki bizde yok böyle şeyler.

 • evlenecek olan çiftleri gereksiz masrafa sokar.bir de düğüne gelenler düğünü de beğenmez. neresinden baksan gereksizdir bence. bu korona döneminde ne güzel, sade bir nikahla her şey halloluyor.

 • bence şu dönemde mantıksızdır artık herkesin herkesten haberi oluyor evlilik haberinizi kesin alacaklardır. iki aile didişip en sonunda gelin ve damata on binlerce lira borç bırakıyor mantıklı değil kesinlikle artık gösteriş merakını bir yere koyup on binlerce lirayı kişisel gelişime işe veya planlanan çocuğa ayrılması gerek artık hastalıktan öte bir şey olmaya başladı

 • düğün önceden, yeni evlenen çiftin hayata tutunmasına kolaylık sağlamak amacıyla yardım toplamak için yapılırdı. şimdilerde ise gelecekteki gelirini de bir günlük eğlenceye(!) diri diri gömme şekline dönmüştür. (bkz: düğün dedikodusu) ise kaçınılmaz bir gerçektir.

 • i̇nsanların ego tatmininden ve gösteriş sevdasından çıkmış olan bir süreçtir.. bana göre çok mantıklı olmasa da yıllarca bunun hayalini kuran bireyler için mantıklı olabilir. çünkü hayat mutlu olmak için vardır. ancak bunun için yapacağınız masraflar zorluyorsa veya borca sokuyorsa hiçbir şekilde mantıklı ve tutarlı yanı kalmıyor..

 • güzel anadolumuzun güzel insanlarının nedense bir türlü vazgeçmediği olmazsa olmaz evlilik eylemidir. damat ve gelin dışında herkesi mutlu etmek adına yapılan sözde yöresel geleneklere göre har vurup harman savurmaktan başka bir şey olmadığını düşündüğüm durumdur. bundan zevk alarak yapanlara saygı duyarım. dünyanın en masraflı bir düğünü de olsa en makul bir düğüne de olsa yapılmasının gereksiz olduğu kanaatindeyim. netice de her ikisi de 3-4 saatlik müzik, dans, halay belki birkaç aktivite daha içermektedir. birinin diğerinden çok da farkı yoktur aslında. 3-5 akraba eğlenecek diye yapılan masrafın haddi hesabı yok. olayın masraf boyutu bir yana gelen misafirler yemeği beğenmez, müziği beğenmez, mekanı beğenmez. çekilen fotoğrafı beğenmez. vs. vs. vs. iyi de bu düğün niye ve kim için yapılıyor o zaman? düğün sahibi aileler mi mutlu oluyor yoksa evlenenler mi anlamış değilim. birkaç ay sonra borçlardan, taksitlerden yakınmalar başlıyor. iyi de niye evleniyorsun demek de doğru olmaz şimdi. düğün yapmaktansa bir nikah töreni yaptıktan sonra pandeminin olmadığını varsayarsak imkan oldukça yılda bir defa dünyanın çeşitli yerlerini gezmeyi yeni yerler keşfetmeyi tercih ederim.

 • valla anonim olmanın verdiği özgürlükle yazıyorum *evliliğin pek mantıklı bir tarafı yok bana kalırsa açıkçası son zamanlarda uzun süren bir evlilik de görmedim

 • çok saçma bir olay ya bütün paranı saçma sapan şeyler için harcıyorsun kapımın önü müsait orada yapmayı planlıyorum :)

 • önceleri geleneklerimiz önemlidir kafasındaydım lakin yeni üniversiteden mezun olduğum ve piyasayı gördüğüm için acilen son verilmesi gerektiğini düşündüğüm hadisedir.
  -çok yakın bir abim evlendi ve evini de dizdi. gelenin, gidenin hayran kaldığı bir düğündü ve ev de aynı şekilde .ödemeye geldiklerinde yıllarca borç ödediler.
  -okul harçlığımı çıkartmak için günü birlik çalışmaya gittiğimde emekli bir adamın çalıştığını öğrendim. karısı da emekliymiş üstelik. neden diye sorduğumda: oğlana düğün yaptık borcunu ödüyoruz, 2 yıl sonra bitecek allah'ın izniyle diyor ve bununla mutlu.
  -üç beş kişiye evlendiğini nikah salonunda ilan edebilirsin fazlasını gönül yapmak ister ama yoksa ayranın içmeye tahtıravanla gitme bir zahmet .

 • hayatımda hiç görmediğim yüzlerce insanın karnını doyurup aylarca onun borcunu ödemek ne kadar mantıklıdır ? yakın çevre ile eğlenilsin yeter.

 • ülkemi kötülemek istemem ama bizim düğünler dünyanın en saçma ve boş şeyleri arasında olabilir.gelenek görenek örf adet deniyor da asrılardır savaşan bir milletin böylesine eğlendiğini düşünmüyorum, geçmişte farklı olabilir bilmiyorum ama günümüz düğünleri çok boş ya.

 • o kadar parayı verip üstelik bir de ev dizmenin mantıklı bir tarafı olduğunu malesef görmüyorum hayat başkalarını memnun etmek için fazla kısa

 • o verdiğin paraya git fazladan tatil yap. gerek yok gereksiz.

 • düğün olmalıdır ama akrabayı tanıdığı doyurmak ve çeyrekleri almak için değil .
  yeni bir hayata başlarken borçla başlamak mantıksız.