• dücane cündioğlu

  1962'de istanbul'da doğdu. siyasal olaylar içinde yer aldı. bu eylemler nedeniyle on sekiz yaşına varmadan iki kez hüküm giydi; siyasi tutuklu olarak cezaevine girdi ve dört yıla yakın cezaevinde kaldı.[1]
  ilk yazıları, hergün gazetesinde taş medreseden mektuplar adıyla yayımlandı. arapça, ingilizce, almanca, fransızca, ibranice öğrendi.[2] öğrendiği tüm dillerde yoğun okumalar yaptı. 1980'den cezaevinde başladığı yazı hayatına, çeşitli dergi ve gazetelerde makaleler yayımlamak suretiyle devam etti. 1985 yılından itibaren yayıncılıkla meşgul oldu ve birçok yapıtın redaksiyon heyetinde yer aldı. yeni şafak gazetesinde on üç yıl boyunca sürdürdüğü köşe yazarlığını 5 şubat 2011 tarihinde sonlandırdı. büyükada'da inzivaya çekildi.
  2 nisan 1980den itibaren yayımlamaya başladığı ilk yazıları kendisinin mantık, dilbilim, yorumbilim (hermeneutik) gibi disiplinler aracılığıyla kavramaya çalıştığı geleneksel dinî bilimler ve bu bilimlerin modern eleştirileri üzerinedir. daha sonra yakın tarih bağlamında din ve bilim, din ve siyaset ilişkilerini ele alan incelemelerinin yanı sıra bazı monografiler yayımlamış, felsefe, teoloji, psikoloji, tasavvuf, tarih, edebiyat, çeviri, sanat, mimarlık, sinema gibi farklı alanlarda uzun yıllar içerisinde kaleme aldığı felsefi denemelerini de sonradan kitaplaştırarak yayımlamıştır.

 • görüşü ne olursa olsun takip edilesi adamdır

 • felsefi konuşmalarına bayıldığım kişidir. henüz yeni açmış olduğu youtube sayfası
  d.cündioğlu

 • ''yüzlerce kötü örneğini denemeksizin; iyi kitabı, iyi insanı, iyi filmi bulamazsın. unutma! bir şiir bir mısra için okunur.''
  -dücane cündioğlu

 • youtube'u bırakmasından korktuğum nadide kişilerden birisi. umarım öyle birşey olmaz.

 • o da benim gibi çok genç yaşlarda ideolojik tercihlerde bulunmak zorunda kalmış birisiydi. youtube ye henüz yeni katılmış olup felsefe üzerinden konuşmalar ve dersler yapmaktadır. önceleri tefsi üzerine de çalışmıştır. (dini ilimler ve felsefede ki entelektüel tavırlarından sebep ben de bu iki alana eğilip kendisinin örnekliğinde ilahiyat'a başladım.)

 • youtube videolarını çok uzun tuttuğundan izlemeyi hep erteliyorum. 2 saat üstünde videoları olduğundan izlenmesi düşük olabilir diye düşünüyorum.

 • dinlerken, anlamak için bazen zorlandığım fakat garip şekilde keyif veren sohbeti olan insandır.

 • kendisinin biraz sonra youtube'da "önce mantık, sonra felsefe" adlı canlı yayını var.
  ---
  şu anda kendisinin "ne yapmalı? (hayat dersleri)" başlıklı canlı yayını var.

  youtube link