• doğu türkistan

    çin hakimiyetinde yer alan uygurlu kardeşlerimizdir. dünya, kardeşlerimize bizden daha fazla sahip çıkıyor maalesef...

  • "müslüman kardeşlerimiz" arasında adları zikredilmeyen kardeşlerimizdir.

  • mezalim altında olan can vatan

  • çinin sözde eğittiği dostlarımızdır ama hiç bir siyasi isim düzgünce bu konuyu konuşmamıştır

  • corona sonrasında (eğer corona sonrası dönem çin'e büyük bir fırsat oluşturmazsa) kadim türk yurdu olan doğu türkistan'daki uygurlu kardeşlerimize uygulanan soykırımı karşı oluşan kamuoyu, büyümeye devam etmeye ve ülkeleri etkilemeye başlayabilir. bununla birlikte, bazı ülkeler, çin'e karşı yaptırım bile uygulayanbilir hatta belki, dünya köyünün şimdiki ağası bu duruma, çıkarları için el atabilir de çünkü, doğu türkistan çok stratejik bir konumdur (bir kuşak bir yol'dan tutun, zengin kaynaklara kadar önemi büyüktür ve çin bunu kolay kolay vermeyecek.) ancak, bu kamuoyu, dünya çapındaki sanatçılar,devlet adamları...(vb.) önemli mevkilerin desteğine ihtiyacı var ve bu kamuoyu güçlenip, yayılırsa o zaman bu soykırım bitebilir fikrimce.

  • kolay çözülebilecek bir denklem değil. doğu türkistan'ın afganistan'a da sınırı var. umarım türkiye afganistan'daki bazı grupları doğu türkistan için örgütleme gibi bir işi üstlenmez. afganistan'da bazı grupların doğu türkistan işine dahil olmaya çalıştığını ama doğu türkistan'lıların buna müsaade etmediğini okumuştum ancak üzerine araştırma yapmadım. dikkatli olmakta fayda var, türkiye veya başka bir ülke bu konuda adım atarsa sazan gibi atlayıp desteklemek doğru değil diye düşünüyorum.

  • nazi kamplarından prim kasanların, soykırım diye ağlayanların bugün sırtını döndüğü topraklardır. orada yaşananlar tüm insanlığın suçudur. amerika gibi ülkeler de anca çin'e baskı yapmak için kullanırlar. allah yardımcıları olsun. gördüklerini ve yaşadıklarını ancak izin verdikleri kadar görebiliyoruz ....

  • türkiye konuya ses çıkarsa batılı ve abd den destek alabilir ama sırımızı dönmeyi seçtik .