• doğal tarımın yolu

  sürmek, gübrelemek, pestisit kullanmak, budamak vs. olmadan da tarım yapılabilir.

  "çayır ve ormanlarda bin çeşit hastalık bitkilere zarar verse de, doğanın bir denge hesabı vardır; orada tarım ilaçlarına hiçbir zaman ihtiyaç duyulmamıştır. insanoğlunun kafası, bu hastalıkları böceklerin yol açtığı zararlar olarak tanımlamasıyla birlikte karıştı; emek harcama ve ırgat gibi çalışma gereğini kendi elleriyle yarattı.
  ...
  ağaçlar ve otlar, çimlenip büyüyerek yeni bitkiler oluşturması için toprağa tohumlarını dökerler. doğanın ektiği tohumlar yalnızca sürülmüş toprakta yetişecek kadar zayıf değildir. bitkiler her zaman, sürülmemiş toprakta doğrudan ekim ile gelişmiştir. çayırlardaki toprağı, küçük hayvanlar ve kökler işler, yeşil gübre bitkileri de zenginleştirir. "
  ~masanobu fukuoka~

 • saçma şekilde gdolu besinler kötü ve organik tarım da mucizeymiş, her yerde uygulanması gerekiyormuş gibi lanse ediliyor. tamamen yanlış. organik tarım aşırı verimsiz, pahalı ve çok uğraştırıcı. organik tarım ile nüfusu doyuramazsınız ve elinizde de ufacık ve az miktarda ürün olur. gübre ile, tohumların ıslah edilmesiyle, toprağa eksik minerallerin vb. eklenmesiyle ve bitkinin genetiğinin değiştirilmesiyle çok daha iyi ürünler elde edilir. gdo dediğiniz şey kanser yapıcı kimyasal değildir, bitkinin bir yerine beş üretmesini ve bunu normalin üç katı daha hızlı yapmasını sağlayan bir uygulamadır.