• dinler saygıyı hak eder mi sorunsalı

  inanmasan da saygı duy diyenler için açtığım başlıktır. %99'u hak etmez. savaş ganimeti olarak sınırsız cariye vaat eden din ise asla hak etmez. ınsanlar saygıyı hak eder din değil.

 • başlığı açan yazar büyük ihtimalle yeni dinden çıkmış. sürekli 'din' ile ilgili başlıklar açıp veya vikiler girip içindeki öfke ve kini kusuyor. bunları yaparak kendi duygusal mastürbasyonunu mu yapıyor anlamış değilim.

 • arkadaşın vikilerine bakarsanız resmen kinini kusuyor hakaret ediyor sözlük yetkililerinin olaya müdahil olmasını bekliyorum.

 • karşı argüman sunamayıp kişiliğim üzerinden konuşan, ekşi'deki şu uçurulsun bu uçurulsun deyip sözlüğü kuzey kore'ye çeviren tiplerden farkı olmayan yazarları göstermiş olan başlık. size bu din bunu yaptırıyor. bu baskıyı din sayesinde kurabiliyorsunuz. size bunları yaptıran dine mi saygı duyayım? fikirlerimi özgürce ifade edemeyeceksem ne anlamı var buranın? bakın bakalım tek bir hakaret küfür etmiş miyim size?

 • bu vikiye arkadaşa cevaben kendi vikilerini ekliyorum
  (bkz: (#194238))
  (bkz: (#195500))
  (bkz: (#194327))
  bu fikrini özgürce ifade etmek midir yoksa insanları inançlarından dolayı aşağılamak mıdır?

 • böyle bir sorun falan yok, 14 yaşında ''ben inanmıyorum ya'' diye her yerde, her fırsatta tekrarlayan ergen çocuklardan farkın yok, karşındaki insanların inancına saygısızlık yaptıktan sonra insanlardan saygı beklersen elin boş kalır, saygı göstermeyen insan saygı görmez. diğer kişilere yaptığın gibi bana gelip ''dinine laf edilince çıldırmış.'' da diyemezsin çünkü ben kendimi müslüman, hristiyan, budist, ateist, agnostik, deist olarak tanımlamıyorum, kendimi hiçbirine ait hissetmiyorum. cahil olduğun zaten ''oruç sağlıksız.'' demenden belli oluyor, doktorların açıkladığı birçok sağlıklı yönü olan bir şeye sağlıksız demek ''türk bayrağı mavi'' demekle aynıdır. 14 yaşındaymış gibi olan ateizm krizini kendi içinde yaşa, sağda solda saçma sapan zırvalayınca aydın, havalı ya da farklı olmuyorsun, komik ve cahil oluyorsun. en kötüsü ise başkalarının senin yerine utanmasına sebep oluyorsun, saçma ve gram beyin kokmayan tiktok videoları gibi.

 • etmez, adamlar sırf ben mürtedim diye beni öldürme yetkisine sahip (bakara suresinin 217.) sakın burada bana "aslında onu demek istemiyor" falan demeyin "dünyada da diyor" farz edin ki bundan beş yüz yıl gerideyiz, toplumun hepsi müslüman ve ben mürted oldum (dinden çıktım) sonra müslümanları ayrıştırmak gerekçesiyle kellemin gider mi gitmez mi? nasıl ki muhammed peygambere suikast düzenledilerse beni de öldürmeye çalışacaklarına eminim. zaten devlet şeriatla yönetilirse devlet tarafından idam edilirdim.

  atama binlerce şükür

  edit:imla

 • dinler kendi içersinde o kadar çok farklı görüşe bölünmüştür ki bu görüşlerden birini o dinin kendisi kabul etmek, hem dine hem de tüm mensuplarına karşı önyargı içeren hatalı bir bakıştır. emin olun ki sizin din dediğiniz şey her neyse, o dine inananların bir kısmının inandığı şey değildir.

  dinlerin yorumlamaları, eğer bir hakkı gasp etmiyorsa, saygısızlığı hak etmez. adaletsizliğe karşı o dini kötülemek yerine o yorumu kötülemek daha insaflı olacaktır.

  dinlere inanmayan ve adaletsiz yorumları dinin kendisi olarak gören kişi ise dine, kendi iç dünyasında saygı duymak zorunda değildir. dilediğince küfedebilir ve nefret edebilir ama içinden. bu saygısızlığı nefretle dışarı çıkarmak, o adaletsizliği din olarak görmeyenlere hakaret ve haksızlıktır.

  dine inanma ya da inanmama hakkına ise koşulsuzca saygı duyulmalıdır.

 • (linci göze alarak söylüyorum)
  şimdi ben burada veya her hangi bir yerde allahın anasına bacısına sövsem, üzerime edilmedik hakaret, yemediğim küfür kalmaz. sohbet ortamında da dayak manyağı yaparlar beni. ölmez de sağ kalırsam, hayata bitki olarak devam edebilirim (belki).
  ama kimse şunu düşünmez, ihlas suresi, 3.ayette der ki; [diyanet meali] "o'ndan çocuk olmamıştır (kimsenin babası değildir). kendisi de doğmamıştır (kimsenin çocuğu değildir)." [kur'ana göre, zaten bunlar allahın kendi sözleridir.]
  mantıken anası olmayan birinin -ki, bilinen evrende tanrılardan başka böyle varlıklar yok- anasına sövmek herhangi bir sorun teşkil etmemesi lazım... anası olmayan bir masanın anasına sövmek gibi bir şey bu. burada olay küfür etmek değil, var olmayan bir olgunun üzerine konuşmak.
  bu noktada da işler şuraya geliyor; maalesef ki bu toplum, bazı şeyleri tartışmak için hâlâ hazır değil. ilerde olur mu, ne kadar ilerde olur bilmiyorum. açıkçası umutsuzum da...
  konu her ne olursa olsun, edebimizle, birbirimize kin kusmadan, seviyeyi bozmadan ve karşılıklı bilgi alış verişi yapabildiğimiz doldu dolu tartışmalarda buluşmak dileyiğle...
  (vurmayın demiyorum, hobi olarak yine vurun fakat, önce süzgeçten geçirin bi, ondan sonra vurun...)

 • insanların inandığı hiç bir olgu aşağılanmayı ve buna bağlı buna bağlı olanları ötekileştirmeyi doğru bulmuyorum bunları yapanları ise gelişmemiş hayvansal dürtüleri olan insan replikaları olarak görüyorum. sorunun cevabı ise bence saygıyı hak eder insanın doğasında kabul görmek vardır, bunun dışındaki davranışlar nefret kutuplaştırması yaratır bakın etrafınıza görürsünüz. bundan ekmek yemeği doğru buluyorsanız bariz negatif birisinizdir.

 • açılın tespit kasmaya geldim. öncelikle konuyu başlığı açan yazarın muhtemel kişiliği üzerinden tartışmayı sağlıksız buluyorum. bu ciddi ve üzerinde düşünülesi bir soru ve sorunun cevabı dinden kastımızın ne olduğuna göre değişir. sadece islamdan bile bahsetsek sekiz yüz tane versiyonu var ve ne hikmetse hiçbiri gerçek islam değil. neyse. ben istisnasız her inanca saygı duyarım. ister ineğe tapsın ister şeytana ister putlara ister tanrıya. kimin neye inandığı zerre kadar umrumda değil, bana ne sonuçta dimi? ammaaa ne zaman ki kişi inancını mutlak ve evrensel gerçek olarak görmeye başlar, kendi dininin gereklerini sözgelimi alkol kullanmamayı oruç tutmayı örtünmeyi taciz ve zorbalığa varacak düzeylerde ''saygısızca'' başkalarına dikte etmeye çalışır, kendi inancına mensup olmayan insanları doğru yoldan sapmış şeytanın kandırdığı aptallar sürüsü olarak görmeye başlar, içinde kendi dininden olmayan milyonlarca insanın yaşadığı ülkenin o dinin emirlerine göre yönetilmesini isteyecek kadar bencilleşir; kimse kusura bakmasın ben bu kişiye saygı duymam. bu aptallıktır, cahilliktir, zırvadır. bir toplumun başına gelebilecek en zararlı insan sürüsüdür. üstelik tüm bunları yaptıktan sonra ama dinimize saygı duyun ühühüh diye ağlarlar. hadi oradan. saygı senin yaptığınsa ben saygısız olmaktan gurur duyarım.

  tekrar söylüyorum, ''kişisel olan ve kişisel kalan'' her türlü inanca saygım sonsuz.

 • hinduyum ve ineğe tapıyorum. dinim ve tanrım olan inek sizin saygınızı hak etmeyebilir ama benim hak ediyor ise ineğim hakkında size konuşmak düşmez. arzu ederseniz bir sığıra tapabilirsiniz veya hiç tapmayabilirsiniz, o da beni ilgilendirmez.

 • defalarca söyledim, tekrar söylüyorum. saygı hak edilir! genel manada sırf ona inanmadığım için bana düşmanca tavır sergileyen bir görüşe, bir kişiye, bir olguya neden saygım olsun? inanma özgürlüğünüze saygı duyarım, "istersen krem peynire tap" bana ne? ama inandıkların benim özgürlük alanımı tehdit ediyor, bana düşmanca tavırlar sergiliyor ve bana çeşit türlü hakaretler ediyorsa, inandıklarına saygı duymak gibi bir mecburiyetim yok. bir şeye saygı duymamak ona ana avrat sövmek değil tabi ki, böyle bir şeye de kimsenin hakkı yok. ama sırf saygı duymadığım için düşüncemi sanki sövüyormuşum gibi algılayan kitleler de var.

  kısacası, inanma özgürlüğünüze saygım var, ama inandıklarınızın bana saygısı yoksa, benimde onlara saygı duymak gibi bir lüksüm yok!

 • herkes din ve inanç özgürlüğüne sahiptir ve bunlara saygı duyulmasını talep edebilir.

  ancak her din saygıyı hak etmez. dinlerden kasıt sadece semavi dinler değil; afrika'da tahtadan tanrıya tapan insanların sahip olduğu şey de dindir ve neredeyse hiç kimse o tanrıya saygı duymaz. yamyam kabilelerin dinleri sizi buldukları zaman yemelerini söylüyor olabilir. onlara saygı duyarak kendinizi ateşe atıp pişirecek misiniz?

  kısacası din ve inanç sahibi olmaya saygı duyulur ancak kimse kendi özgürlüğü için tehdit olan bir dine saygı duymak zorunda değildir.

 • ne kadar saçma olursa olsun benim ya da bir başkasının zararına olmayan bir düşünceye saygı duyarım .bu düşünce aptalca gelebilir ya da direkt aptalca olabilir ama inandığı temel buysa inansın .

 • gördüğünüz üzere anti-tez sunamayan şahıslar kişiliğim üzerinden eleştiri yapmış. bu beni hedef göstermek değil de nedir?

 • sanki ateistlikten, agnostiklikten vb. 'den çok islamofobi(islam nefreti) var gibi. ben de kendi inancımı savunma gereği duyuyorum. bazıları rahatsız olsa da canı sıkılan burada duyar kassa da buradaki herkese saygı duymadığınızı ilan etsenizde güneş doğmaktan vazgeçmez. kendiniz çalıp kendiniz oynamaya devam edin. sözlüğe üzülüyorum size değil. burası sözde güzel meselelerin konuşulacağı yerdi. sonra da birisi dinlere saygı yok dedi ve masal sona erdi.

 • güneş doğmaz onu oraya biz koyduk, göyü biz inşa ettik, ondan dolayı her mücahhit bir mütahit adayıdır.

 • düşünceler saygı hak ettiğini varsayarsak dinlerde evet eder. düşünceler saygıyı hak etmez diyorsanız zaten diyecek bir şeyim kalmamıştır.

 • @boreas
  açıkçası her düşüncenin saygıyı hak ettiğini düşünmüyorum. saygı kazanılmış hak değildir mesela ırkçılık gibi saygısızlık üzerine kurulu fikirler saygıyı hak etmez. ama mesela demokrasi gibi fikirler zaten kendi içinde saygı barındırır.

  dinlerde de durum aynıdır. kuran'da çoğu kez dinsizlere küfrediliyor. öldür deniyor. bundan dolayı islam saygıyı hak etmez. insanlar saygıyı hak eder ve din insanlara duyduğum saygıyı etkilemez, etkilememeli de.

 • yararlı ise saygıyı hak eder, değilse etmez