• deneylerde hayvanların kullanılması

  etik mi sizce bu durum? geçen yüzyıllar boyunca deneylerde hayvanlar kullanılarak bir çok hastalığın tedavisi bulunmuştur. yalnız, kendi türümüzü kurtarmak için hayvanları feda etmek ne kadar doğru?

 • hayvanların kullanılması etikdir. o hayvanlar sayesinde milyonlarca insan hayatta ve ağrı çekmiyor evet.

 • peki ne kullanalım? bu bir menfaat meselesi. insan ırkı kendi menfaatleri doğrultusunda hayvanları ve bitkileri kullanır. hatta bakterileri bile kullanır. diğer hayvanlar da aynısını yapar. tüm canlılar hayatta kalma mücadelesi verir. bir kurt hayatını devam ettirebilmek ve üreyebilmek için koyunu yer. insanoğlu da hayvanı kullanır. olay bu kadar basittir aslında.

 • deneylerde hayvanların kullanılması sağlık, çeşitli hastalıklara çözüm konularında doğrudur fakat makyaj malzemeleri gibi keyfi alanlar için kullanılmasını kesinlikle doğru bulmuyorum. birileri biraz daha güzel gözükecek diye diğer canlılara zarar verilmemelidir.

 • benim kullanılmamdansa bir fare, tavşan yada maymunun kullanılmasını tercih ederim. etik yada değil böylesi daha çok işime geliyor

 • "e ne kullanalım?" diyen cahil yazarlara bir link bırakayım. link

  bir de
  ulan sana ne oluyor? sanki adamın laboratuvarı var
  halkımızın kraldan çok kralcı olmasını anlamıyorum

 • her zaman olduğu gibi önerim tekrar, tecavüzcülerin denek olarak kullanılması yönünde.

 • etik olarak her ne kadar tartışılsa da bazı deneysel çalışmalarda hayvanları kullanmak durumunda kalınabiliyor. mesela: genetik alanında yapılacak bir deneysel çalışmada doğrudan insanda çalışılmadan önce insana genetik olarak en yakın olan fareler veya maymunların üzerinde çalışılması gibi...
  bir de insanoğlunun merak duygusu var ki o ayrıca değinilmesi gereken konu.

 • hayvan testi yapmayan kozmetik ürünlerini tercih ediyorum, öneririm.

 • şu sıralar gündemde olmasını tavşan ralph'e borçlu olduğunu söylemekle beraber insanoğlunun yaptığı büyük yanlışlardan biri daha olduğunu belirtmeliyim

 • tıbbın bu derece ileride olmasının sebebi hayvanlar üzerinde deney yapabilmemiz. kullanılan ilaçlar önce hayvanlar üzerinde deneniyor. onlar olmadan tam olarak ne yapılmasını öneriyorsunuz?

  kendi türümüzü kurtarmak için hayvanları feda etmek mi? biz hayvanları öldürüp yiyoruz. başka nasıl hayatta kalacağız? öldürüp yemek normal ama bir ilacı test etmek normal değil mi?

  şu saçma sapan duyarcılar, insanlık dünyanın laneti, insanlar kötü, hayvanlar, otlar çok güzel diyenler kendini öldürüp hayvanlara yedirse de kurtulsak, dünya daha iyi bir yer haline gelir. hem kendi istekleri yerine gelir, insan azalıp hayvanlar doyar hem de biz bunların mantıksız saçma sapan argümanlarına katlanmamış oluruz.

  insan tavuk öldürüp yedi. insan cani, zalim, şu bu. aslan geyiği yakalayıp öldürüp yedi. aslan cani, zalim değil, o doğanın kanunu. ama insan tavuk yiyemez.

 • deneylerde hayvanların kullanılması amaçtaki zorunluluğa göre değişir bence. örneğin tıp ve ilaç sektörü alanlarında kullanılması kimi durumlarda zorunludur, alternatifi yoktur. kimi durumlarda ise alternatif yöntemler kullanılabilir. önemli olan burada bilim adamlarının ve laboratuvar firmalarının hassas davranmasıdır. arkadaşımız yukarıda güzel bir link paylaşmış bu konuda, teşekkürler.

  kozmetik sektöründe ve temizlik ürünlerinde hayvan deneyleri yapılmasını onaylamıyorum çünkü artık cilt, saç ve temizlik için bugüne kadar kullanılan kimyasal ve bitkisel maddelerin etkileri artık biliniyordur ve bu bilgilerden yola çıkarak yeni ürünler piyasaya sürülebilir. yani hayvan kullanmak bir zorunluluk olmayabilir. tabii bu şahsi kanaatim. bu konuda herhangi bir makale ya da açıklama okumadım.

  keşke hayvan deneyleri yapan kozmetik ve temizlik firmalarının sorumluları neden hayvan deneyleri yaptıklarına dair bir açıklama yapsa. bunun gerçekten zorunlu olduğuna dair mantıklı bir açıklamaları varsa dinlemek isterim doğrusu. çünkü birçok insan bu konularda bu kadar duyarlı hale gelmişken halen deney üzerinde ısrar etmek niye, bunu merak ediyorum. bununla beraber, deney yapmayan firmalar bunu nasıl başarıyor peki (yukarıdaki linkteki makaleden az çok anlaşılıyor), bu da ayrıntı gerektiren bir merak konusu.

  şahsen ben bir süredir deneysiz firma listelerini okuyorum ve artık hayvan deneyleri yapmayan firmaların ürünlerini kullanmaya başladım. tavşan ralph gündemine kadar bu konuda pek bilgim yoktu açıkçası. bir iki influencer'dan duymuştum böyle bir ayrımı, yalnız ulaşılabilirliği olan markaları duymamış ve henüz bu duyarlı seçime geçiş yapmamıştım.

  keşke çok daha önce başlasaydım deneysiz marka seçmeye. oldukça da fazla ürün ve marka çeşitliliği varmış.

  özetle, keyfimiz için hayvan feda edilmemeli bence.

  bu konuda bilgi veren herkese teşekkürler.

 • deneylerde hayvanlar yerine yapay hücre kullanılabilir. ama bu hayvanlara göre çok pahalı bir yöntemdir.

 • kullanacağım ürünü benden önce hayvanlarda denemeleri iyi birşey hem ayranım dökülmesin hem tavşan ralph üzülmesin gram umrumda değil komodo ejderi tavşana tek atıyor gidin komodo ejderine artistlik yapın.

 • bazı suçlarların cezası olarak deney vs yapılabilir ama önce yargı adalet sistemi düzeltilmeli.

 • mantıklı buluyorum

 • keşke hiçbir cana kıyılmasa , hiçbir can zarar görmese.

  ama maalesef diğer tüm canlılar insanoğlunun kölesi durumunda olduğu için, onları kullanması da kaçınılmaz oluyor.

 • eğer ilişkin canlının biyolojik faaliyet, refah ve fizyolojik durumuna herhangi bir olumsuz etkisi olmayacaksa ve/veya deney söz konusu canlının ölümü ile sonuçlanmayacaksa tercih edilmesinde kötücül bir neden görmediğim olgudur. yani, nörolojik bir deneydeki kobay deney netice verdikten ve tamamlandıktan sonra doğal yaşamını deneyden öncekiyle aynı verimde sürdürebilmelidir kesinlikle.

  genelde ticari amaçlarla, ne yazık ki çeşitli zulüm ve işkencelere maruz bırakılan ve ezici çoğunluğu ölümle sona erecek acı yaşayan canlılar da vardır mesela.

 • günümüz şartlarında gereksiz bir duyar kasma. kozmetik için denek oalrak kullanılmamasını bende isterim. fakat biyoloji ile bağlantılı bilimsel araştırmalarda kullanılması bir zorunluluk.

 • hayvanlardan daha hayvan olanlar var tehlikesi yüksek deneylerde kullanılsın

 • hayvanlar yerine ağır suçlar işlemiş olan (suçu kanıtlanmış olan) mahkumlar kullanılmalı.

 • kesinlikle etik bulmadığım olaydır. yaşamını sürdürmek için bir hayvanı yemek farklıdır, o hayvanı önce hasta etmek ve ardından da bu hastalığa iyi geleceğine inandığın bir sürü sıvı ile hayvanı ölümden beter etmek farklı bir olaydır; bu bir eziyettir, cinayettir. öncelikle bu ikisinin ayrı şeyler olduğu idrak edilmeli (eğer idrak edebilme yetiniz varsa!). ben hiç bir hayvan görmedim ki başka hayvanlar üzerinde deney yapsın. aslan bile tok iken kafasını kaldırıp yanından geçen avına bakmıyor.

  modern tıp diyen arkadaşlara cevap: modern tıp denilen ve 2. dünya savaşı'ndan sonra popüler olan tıp, aslında tekniğe dayalı tıp demektir. ve size üzülerek söymek istiyorum ki modern tıpta kullanılan tıbbi teknik için o deneydeki hayvanlara değil hitler'e, o'nun bilim adamlarına ve deneylerde kullanılan yahudilere borçluyuz. özellikle de genetiğe sunmuş olduğu katkılarından ötürü...

 • günümüzde teknoloji bu kadar gelişmişken keşke başka çözüm yolları bulabilsek ama mümkün değilse sadece insanları sağlığa kavuşturacak ilaçlar denenmeli kozmetik gibi her saçma şey için masum hayvanlar denenmemeli.

 • teknoloji insanlığın fıtratına eş bir yol bulana kadar ve hayvan deneylerinden daha az maliyetli bir teknoloji üretilene kadar en uygun hangi canlı varsa kullanılcaktır.