• covid 19 aşısı

  aşının %90 etkili olduğu belirtiliyor. ancak tam olarak sevinebileceğimiz haber değildir. yapılan hasta sayısı yetersizdir. fda onayı için daha fazla hasta gerekir. acil kullanım izni dahi alamıyorlar şu an. aşıyı ayrıntılı incelemek için https://www.theguardian.com/world/2020/nov/09/covid-19-vaccine-candidate-effective-pfizer-biontech

 • uğur şahin ve özlem töreci korona virüs aşısını bulan biontech firmasının kurucularıdır. 2008 de türkiye'den almanya'ya göç eden ikili buldukları aşı ile hem günümüzün korkulu rüyası korona virüsün aşısını bulmalarıyla hem de standart aşılardan farklı olarak virüse karşı bağışıklık sistemini geliştirmek için protein oluşturma temeline dayanması ile dünya gündemine oturmuş durumdadır.

 • pfizer abd ile yapılan anlaşmada bir doz aşı fiyatının 19.5 usd olacağını açıklamıştır. 2 doz olarak uygulanacaktır.

 • türkiye'de de kullanılmış. umarım veriler doğudur ve yakın zamanda biter.

 • çalıştığım kuruma çin in ürettiği aşılar gelecek , bölümlerden eleman sayısı bilgisi toplanıyor , zorunlu olma ihtimali var. biraz geriyor açıkçası

 • açıkçası aşı konusunda doktorlardan çok komplo teorisyenlerine daha çok güveniyorum, aşı falan da vurdurmayı düşünmüyorum.

 • -haftaya aşı elinizde?
  -hangi aşı?
  -yılbaşı
  sjsksjsks

 • aşı hakkında gizlenen bir şeyler mi var yoksa her şey aşı konusunda ciddi anlamda yolunda mi gidiyor haberlerde vs. aşının yan etkilerini hiçbir şekilde göremedim ben

 • anneannem ve dedem oldu. tv ve haberler sağ olsun çok güzel ikna olmuşlardı.faydası olur inşallah tek dileğim bu.

 • tesadüfen randevu alabildiğimi görüp bugün ilk dozumu olduğum aşıdır. yaşım 22 olsa da tahminim kronik üveit rahatsızlığımla alakalı olarak kullandığım ilaçlar, raporlar vs. hak kazanmama neden oldu. biontech veya sinovac olarak ikisinden birisi seçilebiliyor. biontech seçme hakkım olamasa aşı olmayabilirdim bir süre daha. ancak mevcut şartlarda %100 emin olamasam da aşı olmayı uygun gördüm. ara sıra güncelleyip yan etki vs. yaşadıklarımı aktaracağım.
  -------------------------------------------------------------------------------------------
  ilk doz:
  *ilk 6 sat sonunda herhangi bir anormallik ve farklılık gözlemlemedim.
  *ilk 12 saat sonunda aşı vurulan yer ve biraz çevresinde kolumu kaldırdığım zaman oluşan hafif ağrı dışında bir anormallik ve farklılık yok.
  *24 saatin sonunda kolumdaki ağrı yalnızca zorlayınca ağrıyacak kadar azaldı. bunun dışında herhangi bir yan etki olmadı her şey normal.
  *2.günün sonunda aşı bölgesindeki ağrı yok oldu. 48 saati geçmiş bulunmaktayım. böylelikle ilk dozu yan etkisiz atlattım diyebilirim.