• covıd 19'a yakalanan bazı insanların neden hastalanmadığı keşfedildi

    abd'li bilim insanları, bazı insanların koronavirüs kapmalarına rağmen neden hastalanmadıklarını, yani asemptomatik olduklarını keşfetti. uzmanlara göre bazı insanların covıd-19 farkına bile varmadan atlatmasının nedeni, "hla-drb1*04:01" isimli bir gen. üstelik bu gen, bazı bölgelerde daha baskın.
    newcastle üniversitesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren bir grup bilim insanı, covıd-19'la ilgili dikkat çekici bir bulguya ulaştı. bazı insanların hayatlarına mal olan hastalığın bazı insanları neden etkilemediğinin anlaşılmasını kapsayan bu araştırma, bu durumun "hla-drb1*04:01" olarak isimlendirilen bir genden kaynaklandığını ortaya koydu. elde edilen bulgular, önümüzdeki yıllarda yaşanabilecek farklı salgınlar için de büyük bir önem arz ediyor.

    abd'de yapılan araştırmaya göre bazı insanların koronavirüs kapmasına rağmen hasta olmamalarının, yani asemptomatik olmalarının nedenlerinden bir tanesi, hla-drb1*04:01 geni. bilim insanları, hiçbir hastalık belirtisi göstermeyen insanlarda bu genin 3 kat daha sık bulunduğunu ortaya çıkardılar. işte bu genin bir insanda normalden fazla bulunması, o kişinin covıd-19'a karşı daha dirençli olmasını sağlıyordu.
    kaynak için tıklayınız