• covid 19

  dünya sağlık örgütünün salgın hasatalık için adlandırdığı resmi isim. covid 19

 • 2020'nin en büyük sorunlarından biri, 2021'nin sonuna doğru biteceği öne sürülüyor ama (bkz: who) kendisini her gün yalanlayabiliyor.

 • tüm dünyadaki ülkelerin toplam ve günlük vaka ve ölüm sayısını dünya sağlık örgütünün sitesinden takip edebilirsiniz. dünya sağlık örgütünün tablosu
  türkiyenin genel koronavirüs tablosu şuradan ulaşabilirsiniz. türkiyenin genel koronavirüs tablosu

 • abd başkanı donald trump'ın ''çin virüsü'' olarak adlandırdığı salgın hastalığın dsö tarafından kullanılan resmi ismi.

 • ülkemizde sürecinin iyi yönetilmediğini düşündüğüm çıkış yeri çin olan virüstür.

 • şuan da ailecek yaşamış olduğumuz bir salgın. türkiye de yönetimi berbat örneğin ilk gün sağlık ekipleri geldi hayat eve sığar adında saçma bir sisteme 14 gün sayaç koydular, kapıya kağıt yapıştırıp gittiler. i̇laç sorduğumuzda ise ilaç şuan yok doğal yöntemlerle geçirmeye çalışın deyip gittiler. 14 gün sonra çıkabilirsiniz dediler. şikayet için telefonlarını isterseniz 5-10 kez arayın ulaşamıyorsunuz, ulaşırsanız şanslısınız demektir. :)

 • "adam pislik çıktı rıza baba"

 • çevremdeki kişilerin ''covid testim pozitif çıktı'' demeye başladığı virüs. kapalıçarşı civarında çokça duyuyorum. lütfen dikkat edin...

 • i̇nsanların en sevdikleriyle bile sarılmasını, tokalaşmasını engelleyen; 7 den 70 e bilinçli olan herkesim insana maske taktıran virüstür...

 • 2020 yılının başında çin'in wuhan kentinde ortaya çıkmış (ki bu konuda bazı teoriler aslında 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıktığını fakat saklandığını iddia ediyor) ve sonrasında tüm dünyayı etkisi almış bir rna virüsüdür.

 • covid-19 atlatmış biri olarak verebileceğim tavsiye en yakın arkadaşlarınızın yanında bile maskenizi çıkarmayın ve mesafenizi koruyun.mutlaka elinizi yıkamayı unutmayın.son olarakta doktora danışarak vitamin ve mineral takviyesi alabilirsiniz.d ve c vitaminlerinin bağışıklık üzerinde etkisi var.

 • aşı çalışmaları hakkında bilgi sahibi olmak için new york times'ı takip edebilirsiniz.

 • coronavirus ailesinden üst ve alt solunum yollarını tutan basit gribal enfeksiyondan akciğer enfeksiyonu ve ciddi solunum yetmezliğine yol açabilen ve henüz kesin tedavisinin ve aşısının bulunamadığı tüm dünyayı etkisi altına alan virüs. aşı çalışmaları yapılmakta fakat virüsün mutasyon geçirme ihtimali olması halinde aşının ne derece işe yarayacağını merak etmekteyim.

 • tüm dünyada önemsenen, mart ayında türkiye'ye gelişi ile birlikte üzerine garip garip klipler çekilmiş hatta şarkılar yazılmış olan virüse; aynı tavırla yönetimin de bizde durum diğer ülkelerden daha iyi diyerek göz boyamaya çalıştığı küresel bir tehdittir.

 • rusya covid aşısını yaptı, hatta ikincisi de hazır. 5 milyonunu ürettiler ve kullanıyorlar. daha 10 milyon üretiliyor. neden türkiye buna gereken önemi göstermiyor?

 • 1.nasıl sonuçlanacağı bilinmeyen sağlık olayıdır.
  2.aşının yaygın kullanımıyla birlikte ağustos 2021de etkisini kaybedeceğini düşündüğüm olay olmakla birlikte, maske takımının 2022 ağustosa kadar devam edeceğini düşündüğüm, insanlığı her yönden etkileyen bir sağlık olayıdır.

 • hobbes; i̇nsan insanın kurdudur.
  bu virüsle bir kez daha anladık.

 • benim covid testim de pozitif çıktı maalesef karantina sonrası test yaptırmak zorunlu değilmiş çoğu kişinin yaptırmadan çıkacağını düşünüyorum.

 • ocak şubat gibi virüs haberleri ilk çıktığında hong kong aktarmalı kamboçya tatili yapıyordum. asya insanının virüse karşı bu kadar duyarlı, eğitimli ve karşısındaki insana saygılı olacağını beklemezdim. avrupa insanının da bu kadar aptal olacağı aklımın ucuna gelmezdi. bu ölümcül virüsün, bana insanların işleri nasıl ciddiye almadığını gösterdi.

 • testi pozitif olanlar ile artık sokakta, çarşıda, pazarda, otobüste karşılaşmak çok muhtemel. sürecin ne kadar süreceği henüz öngörülemesede daha çok can yanacağı bariz. hastanede testi pozitif çıkan vatandaşın evine hastanenin özel bir aracı veya ambulans ile götürülmeyip kendi imkanları ile dönmesinde bir sakınca görmeyen yetkililerin, salgını ne kadar ciddiye aldığını açıkça ortaya koymaktadır. yine evinde karantinada olması gereken hasta kişinin de keyfine göre dışarı çıkması, otobüse binmesi, süt satması; halkın her konuda eğitime olan ihtiyacını bir kez daha işaret etmektedir.
  maske, mesafe, hijyen vurgusunu tekrarlayarak herkese sağlıklı günler dilerim.

 • .2019 aralık ayının sonunda yeni bir koronavirüs, 2019 koronavirüs hastalığı (covid-19) vakalarının ilişkili olduğu ilk bölge olan wuhan, huanan deniz ürünleri toptancıları pazarı'nda tanımlanamayan etiyolojiye sahip bir grup pnömoni vakasının nedeni olarak tanımlandı. yeni koronavirüs hızla yaygınlaştı ve çinde epidemiye neden oldu, ardından dünya genelinde çeşitli ülkelerde artan sayıda vakaları olan bir pandemi olarak izledi. covid-19'un ilk raporlarından bu yana, enfeksiyon çin'de 81.552'den fazla vakayı ve dünya çapında artan vakaları (> 1.400.000) içerecek şekilde yayıldı. dünya sağlık örgütü'nün (who) ocak 2019'nin sonlarında bir halk sağlığı acil durumu ilan etti. mart 2020'de bir pandemi olarak tanımladı. şu anda, salgın hastalıklar farklı ülkelerde ilerledikçe, antarktika hariç tüm kıtalardan diğer ülkelerde de artan sayıda vaka bildirilmiştir. çin hariç yeni vakaların hızı abd, italya ve ispanya dahil olmak üzere çin'deki oranı aştı. şubat 2020'de dsö, hastalığı covid-19 olarak adlandırdı. coronavirus disease ...rrative review) adlı makaleden daha ayrıntılı bilgiye sahip olabilirsiniz. sağlıklı günler dilerim.

 • artık günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir.bazen youtube dan eski bir stand-up gösterisi izliyorum seyircilere kamera çevrildiğinde insanların maskesiz dip dibe oturmaları bile artık tuhafıma kaçıyor. umarım en kısa zamanda bundan kurtuluruz.

 • bütün dünyayı norveç insanı gibi mesafeli yapan hastalık, dünyayı kasıp kavurarak büyük şirketlerin otomasyona, okulların online eğitime, marketlerin -belki- temassız olmasına dönüşmesinin ilk adımı olarak görüyorum ben.

 • kısaltma olarak kullanılmakta ve "coronavirus diseases - 2019" 'dan gelmektedir. ilk başlarda "2019 novel coronavirus" ya da "2019-ncov" olarak adlandırılsa da sık sık covid-19 anılmaktadır.

 • bir kaç haftada aşı bulunup bititrileceği düşünülen hastalık. 8 ay oldu sanki bir 8 daha görebiliriz hissi veriyor.