• cesur yeni dünya

  (bkz: aldous huxley) tarafından yazılmış, insan hayatından üzüntünün çıkarıldığı, herkesin mutlu olmasının amaçlandığı, kimine göre ütopya, kimine göre distopya.

 • orijinal adı "brave new world" olan distopik eser. brave cesur anlamına gelse de, sheakespeare zamanında bu kelime "güzel" manasında kullanılmıştır, hatta kitapta çok fazla sheakespeare atıfları bulunur, vahşi karakteri sheakespeare okur ve ondan çok etkilenir neden artık okunmadığını yasaklandığını anlayamaz. neyse dağınık başladım biraz ama bildiğiniz üzere distopik eserlerde "kara gelecek" okuruz yani ütopya olarak hayali kurulan cennet gibi bir dünyanın tam tersidir, totaliter ve baskıcı bir dünyadır. huxley, orwell'in aksine bu dünyayı korku üzerine değil de mutluluk ve haz üzerine kurulu bir dünya olarak betimler. kesinlikle art arda okunması gereken eserlerdir bu yüzden. üzerine durup düşünmek bize empoze edilen şeylerin farkına varmak adına büyük bir pencere açacaktır.

 • cesur yeni dünya, mükemmel tasarlanmış bir distopyadır.(kimine göre ütopya) çocukların kuluçkalandırma merkezlerinde üretildiği, aile kavramının yok olduğu, çoğu kitabın yasak olduğu(çünkü kitaplar insanların düşünmelerini,sorgulamalarını sağlarlar),insanların daha doğmadan sosyal sınıflarının,yazgılarının belirlendiği,herkesin mutlu olduğu bir distopyası vardır. çok sürükleyici bir kitaptır okumanızı tavsiye ederim bu tarz kitaplar hem hayal gücünüzü geliştirir hem çoğu konuda apayrı bakış açıları sunar hem de geleceğe karşı insanlara bir uyarı niteliğindedir(bu son dediğimi okuduktan sonra daha iyi anlayacağınız düşünüyorum).

 • aldous huxley'in bir romanı ( brave new world )'dır. diğer yazarların da belirttiği gibi sheakespeare'in zamanında "brave" kelimesi "güzel" anlamına geliyordu, yani kitap'ın asıl manası "güzel yeni dünya" dır. --- spoiler ---
  roman gelecekteki 'new london' ( yeni londra)da geçmekedir ve distopik bir eserdir. (bazı yaklaşımlar ne kadar ütopik görünse de gerçekleşen olaylar ve kitaptaki 'vahşi'lerin yeni ortama ayak uyduramayıp kaçması distopik olduğunu vurgular.
  --- spoiler ---beinconnect'te brave new world adında dizisi de mevcuttur. dizide yeşil ekren müthiş bir şekilde kullanılmıştır, ben beğendim. izlenmesini tavsiye ederim.

 • herkesin mutlu olduğu ancak kimsenin özgür olmadığı bir dünya.

  sanırım orada yaşamayı tercih ederdim. tcde hem mutlu değilim hem özgür değilim. orada en azıdan mutlu olurum.

 • distopya severlerin kesinlikle okuması gereken muhteşem bir kitaptır. ayrıca herkese tavsiye ederim.