• bobby fischer

  dünyanın en iyi satranç ustalarından sayılmaktadır. 1972 - 1975 yılları arasında, 11. dünya satranç şampiyonu unvanını taşımıştır. abd'de doğan, vatandaşlıktan çıkarılan ve izlandalı olarak hayata gözlerini yuman fischer, abd'nin yetiştirdiği tek dünya satranç şampiyonudur. fischer'in oyunlarında kullandığı taktikler ve hamleleri, inanılmaz galibiyetleri, "fischer humması" biçiminde adlandırılır.

  başlarda amerika için satranç oynasa da sonradan bir aydınlanma yaşayıp amerika'nın gerçek yüzünü gördüğü söylenebilir. ruslar ile yaptığı satranç turnuvasında ruslar o kadar çok kötülenmiştir ki yendiği rakibi kendini alkışlayıp tebrik edince şoka uğraşmıştır. sonraları kendisine tam bir amerikan düşmanı denilebilir . çeşitli söylemleri yüzünden vatandaşlıktan atılmıştır.amerikalıların yaptıklarını yüzlerine çarparak çok cesaretli bir şekilde dile getirmiştir.bir kaç tane örnek vermek gerekirse;

  --- spoiler ---

  -11 eylül 2001 günü filipinler'de yayın yapan bir radyoya saldırıları yorumlarken şöyle dedi: "ne kadar güzel haber bu. ben bu saldırıyı alkışlıyorum. amerika ve israil yıllardır filistinlileri öldürüyorlar, soyuyorlar; ama bunlar kimsenin umurunda değil. şimdi iş tersine tepiyor... amerika yeryüzünden silinmeli." fischer, kendisi de anne tarafından yahudi olmasına rağmen yahudi karşıtı ifadeleri ile şimşekleri üzerine çekti.

  -kimsenin buradaki japonları umursadıkları yok. milyonlarca amerikan askerinin hayatını kurtarmak ve birkaç hafta içinde olacak japon işgalini engellemek gibi ipe sapa gelmez sözde bir sebeple abd yüz binlerce insanı atom bombasıyla öldürdü. değil mi? abd, yalanlara ve hırsızlığa dayanmaktadır. benim abd için yaptıklarıma bakın. abd bir amerikan futbolu, bir beyzbol imajına sahip bir ülkeydi, kimse entelektüel bir ülke olarak düşünmüyordu. ben bütün bunu tersine çevirdim değil mi? fakat o­nların işine yarıyordum çünkü o zaman soğuk savaş vardı. şimdi soğuk savaş olmadığı için o­nların işine yaramıyorum, yaptığım her şeyi silip süpürmek istiyorlar. amaçları beni hapse tıkmak.

  - bu ülkenin tarihine bir bakmak lazım. hiçbir şey karşılığında bir şeyler almak. al ve öldür. onlar toprağınızı alır sonra da sizi öldürürler. işte bu abdnin hikayesi. toprağınızı alır sonra sizi öldürürüz, değil mi? sonra da afrikadan köle getiririz. işte abdnin hikayesi. adi bir ülke. çocukken bile abd tarihine karşı en ufak bir ilgi duymazdım.

  - abd yapması gerekenleri yapmayacak. abd, son yüzyıllardaki politikalarının hatalı olduğunu kabul etmeli ve dünyanın her yerindeki askerlerini çekerek israili desteklemeyi bırakacağını ilan etmeli.

  gibi çeşitli açıklamalarda bulunmuştur.

  --- spoiler ---
  kaynak
  kaynak

 • the queens gambit izlediğimde aklıma ilk gelen adam.

 • satranç üstadı. 11. dünya satranç şampiyonu.