• blender

  blender ücretsiz açık kaynak bir 3d medya oluşturma yazılımıdır. 3d üretim aşamalarının (modelleme, rig, animasyon simülasyon, render, video editleme, hareket takibi, 2d animasyon süreci )
  tamamını kapsar .

  piyasada büyük şirketlerin birçok ücretli yazılımı bulunmasına rağmen open source olması nedeniyle çok fazla kullanıcısı ve destekçisi vardır ve bu topluluk gün geçtikçe daha da büyümektedir. birçok yapım stüdyosunun da maya, 3ds max, cinema 4d gibi yazılımların yanında yavaş yavaş blender kullanmaya başladıkları da bilinen bir gerçek. her yeni sürümle birlikte bir de "open movie" dedikleri bir yapım çıkarırlar ve tüm projeyi internet ortamında yayınlarlar. çıkarılan yapımlar tarz ve görsel olarak birbirlerinden çok farklı olur ve böyle yapmalarının sebebi de yazılımın hangi konuda geliştirilmeye ihtiyacı olduğunun bulunup o kıısımların geliştirilmesi imiş.

  her ne kadar animasyon kısmı ilgimi çekmese de 3d modelling kısmı ile karakter, mekan tasarımları ve bunların 3d yazıcı ile çıktısının alınması çok hoş oluyor. sanal bir ortamda oluşturduğun bir objeyi eline alabilmek insana büyük bir haz veriyor.

 • blender değince hemen aklınıza evdeki blender gelmesin. gelebilir çok normal ;) fakat (bkz: blender programı) (bkz: 3 boyutlu) geniş bir yapıya sahip bir programdan bahsedeceğim. blender programı başlı başlına 3b nesne tasarım programıdır. 3b nesnelere ek olarak animasyonlar, 3d model, oyun, video, montaj (ses dahil) gibi nesneler üretebilirsiniz. bu programın özelliklerine bakıldığında çok fazla iş yapılabildiğini görmekteyiz. bu kadar özelliğe sahip olan program ücretli olması beklense de program tamamen ücretsiz olarak sunulmaktadır. ücretli olan (bkz: 3d max), (bkz: maya) (bkz: cinema4d) gibi programlara altarnatiftir.

 • açık kaynak kodlu programların en güzel örneklerinden biridir. 3ds max, cinema 4d, maya, zbrush gibi programların hepsine bedava bir alternatiftir. programın çok iyi bir geleceği olduğunu düşünüyorum ve çıkan her güncellemeyi de yakından takip ediyorum. herkesin de göz atması gerektiğini düşünüyorum.

 • kısaca:
  (3dsmax + zbrush + ciname 4d + after effect) / 4 = blender