• bilim terörü

    türkiye'de bolca görülür. burçlara, fala, büyüye inanan mı dersiniz, evrimi kabullenmeyen mi ararsınız, hepsi var. en çok da burçlara inanan sinirlendirir beni. arkadaş insanın hangi ayda doğduğunun onun kişiliğini vs. belirlediğine inanıyorsan ve bunu savunuyorsan uzaklaş benden bi. sonra al çatalı prize sok. la böyle bir şey olsa başta bilimsel kanıtı olur. eğer diyorsan ki bilimsel kanıtı var, git bir bilim dergisine sun hipotezini. sözde bilimciler bi bitmediniz yav.

  • prize çatal sokmak iyi bir davranış biçimi değildir. ayrıca hayati risk taşır.

    bilim objektiftir. subjektif yorumlar, hissiyata bağlı sallamalar, kulaktan dolma bilgiler, gazete köşesini doldurmak için yazılanlar, bilim değildir.

  • burçlar aynı kıyafetnameler gibi insanların yüzyıllar boyu yaptıkları gözlemler sonucu oluşturulmuştur. dolayısıyla burçlara inanmak veya inanmamak kişinin bu uzun süreli gözlemlere olan güveni ile alakalıdır.
    yani bilimselcilik oynamaya gerek yok. adam bu gözlemlere güvenmiş ve -sallıyorum- a yıldızının (x, y) koordinatında olduğu zaman güzel bir şeyler yaşayacağını düşünmüş. buraya bilimin burnunu sokmanın hiçbir faydası yok.

  • burç, fal, büyü gibi şeylerin bilimle en ufak alakası yoktur. bilime inanılmaz, bilim inanç sistemi değildir. inanıp inanmamayla şekillenmez. bilim somuttur, görülür ve ispatlıdır. herkes için de aynı sonucu verir.