• beyaz türkler

  türkiye'deki şehirli seçkin sınıfı tanımlamak için nilüfer göle tarafından ortaya atılan zırvalıktır.
  sözde beyaz türkler, kendisini ilerici olarak tanımlayan bir kısım asker - sivil bürokratları ve aydınlardır. genellikle seküler ve batılı hayat tarzını benimsemiş, eğitim hayatının bir kısmını ya da tamamını yurt dışında tamamlamış güçlü bir azınlıktır.
  sözde gri türkler; siyah türklere göre eğitim seviyesi daha yüksek, ekonomik anlamda belli bir güce sahip, küçük ölçekli firmalara sahiptirler. inanç ve geleneklere bağlı olduğundan dolayı 'beyazlaşamamış'lardır.
  sözde siyah türkler ise geleneklerine sıkı sıkı bağlı, genellikle işçi sınıfı, yükseköğretimi oranı düşük olan ve çoğunlukla muhafazakar sınıfı oluşturan kısımdır.
  bu saçmalığı benimseyen insanların oturup 'cumhuriyet neydi' diye düşünmesi lazım.

 • saçmalık olduğuna kesinlikle katılıyorum. insanları sınıflaştırmak çok yanlış.

 • bu ülkeyi yönetenler bu tanıma göre siyah türklerdir. bu görüsü atan kisi fetö tarafından beslenen ve akpyi bu günlere getiren liboşlardan biridir şu anda yurt dışında yaşıyor büyük ihtimalle celal şengöre ülkeyi yöneten kırsal kesimden gelen dünyayı anlayamayan üçüncü dünya şeylerini yeni gibi gösteren kişilerdir ve sengör bunları cahil olarak nitelendirir

 • diğer ırklarda olduğu gibi bazı insanların kendini daha üstün görmesi ile ortaya çıkan bir durum. bir insanın eğitimini yurtdışında tamamlamış olması ya da kendi kültüründen farklı davranması o kişiyi ilerici, kültürün bağlı yaşamak ise gerici yapmaz. türkler olarak bu zamana kadar çok fazla ve farklı ırklar ile etkileşime sahibiz. bizi biz yapan ise bizim özgürlük yanlısı düşüncemiz ve hoşgörümüz. insanları beyaz, siyah, gri diye ayırmak türk kültüründe olmamalı.
  beyaz türkler nedir