• beyaz kod

  doktor(hekim/tabip), hemşire gibi sağlık çalışanlarının sözlü veya fiziksel şiddete, tehdite, görevi yaptırmamak için direnme suçu veya kasten yaralama ile karşılaştığı hallerde bulunduğu sağlık kurumunda beyaz kod numarasını arayarak ihbarda bulunabileceği sistemdir.
  sağlık çalışanlarına karşı kamu görevlerini icra etmelerinden dolayı işlenecek bu suçların bildirilmesi gerekir. aksi halde duruma göre suçu bildirmeme suçu da oluşabilecektir.
  2020 sars-cov-2 pandemisi döneminde sağlık çalışanlarına karşı işlenen saydığım bu suçlarda faile yüzde 50 arttırımlı ceza uygulanacağı kanunlaştı.
  ihbar etmekten korkmayın, davanız 8-9 ay da sürebilir, birkaç yıl da sürebilir. bunun garantisi yok ama siz bizim göz bebeğimizsiniz. size karşı kalkan eller, dillerden dökülen hakaretlere karşı sessiz kalmayın, hakkınızı arayın.
  ayrıca, beyaz kod verdikten sonra soruşturma kovuşturma aşamasına geçerse e-devletten veya "vatandaş.uyap" sisteminden dosyanızın durumunu takip etmeniz de mümkün.

 • görevi başındaki sağlık çalışanlarına uygulanan ya da uygulanma ihtimali bulunan her şiddet durumunda devreye giren yasal koruma sistemi.
  cimer * ya da sabim * üzerinden vatandaş eğer sağlıkçıya karşı herhangi bir tehdit veya şiddet unsuru içeren şikayet oluşturmuş olması durumunda da ilgili sağlıkçının haberi bile olmadan sağlık bakanlığı tarafından otomatik olarak beyaz kod kapsamına alınır bu durum.