• başarının küçük sırları

  sizin çocukluğunuzda da belki öyleydi; akşamları evimize bol bol misafir gelirdi. sonra biz onlara giderdik, onlar tekrar bize gelirdi ve bu döngü farklı kişilerle böyle devam ederdi.

  ne büyük zenginlikmiş! farkında olmadan başkalarının hikayesini hayatımıza konuk ediyor; gözlem yapma ve bu gözlemlerimizle büyüme şansı elde ediyormuşuz

  rivayet odur ki, rus besteci shostakovich arkadaşlarıyla futbol oynarken veya sohbet ederken birden ortalıktan kaybolur, 40 dakika sonra geri gelir, o arada gidip bestelerini yaparmış. ımmanuel kant sabahları ders verir, öğle yemeğini her gün kasabadaki halktan farklı biriyle yermiş

  beethoven şafakla beraber kalkar, kahvesine sayarak tam 60 kahve çekirdeği koyar ve hiç kalkmadan saat 2'ye kadar çalışırmış.

  kitapları çok sevilen bir çocuk kitabı yazarı tanıdığım, kitapları için en güzel diyalogların kendi çocuklarından çıktığını söylerdi. köşeye saklanıp, onları gözlemleyip, not alıyorum" diyordu.

  ben bütün bunlara başarının küçük sırları diyorum.

  hepsini topluyorum, eviriyorum, çeviriyorum ve bakıyorum ki.. bu küçük sırlar reçetesinden geriye, yaptığın işi istikrarla yapmak ve bolca gözlemi hayatının içine sokmak kalıyor.

  reçete aslında her meslek için aşağı yukarı aynı. sadece hayatımıza dahil etme şeklimiz farklı.

  ..diye düşünüyorum.