• avatar the last airbender

  her ne kadar anime ve çizgi filmlerin 'çocuk işi' olarak görülmesine karşı olsam da açıkçası ilk gördüğümde bir nickelodeon yapımı olmasından dolayı uzak durduğum ama 1-2 bölüm izledikten sonra tüm seriyi defalarca izlediğim bir animasyon başyapıtıdır.

  devamı olarak çekilen legend of korra kötü olmasa da "meh" seviyesindedir. nedense bir türlü ilkinin tadını vermedi, veremedi. eğer siz de animasyon yapımlara meraklıysanız kesinlikle şans verin.

 • devamı gelmesi için bağış bile yaparım o derece sevdiğim bir seri. korra da güzeldi bana kalırsa. avatarın geçmişini anlatmaları çok hoşuma gitmişti.

 • şu an ingilizce dinleme yapmak için izlediğim seri ancak biraz da anlamaya başladığım için izlemesi de zevkli geldi.

 • okul zamanları haftasonları cnbc-e de kahvaltıma eşlik eden, mutlu eden çizgi dizi. abimle birlikte izlerdik. tv'de, haftasonlarını bekleyerek izlemenin tadı bir ayrıydı. teşekkür ederim aklıma düşürdüğünüz için. aynı olmasa da o günleri hatırlatacak bana tekrar izleme fikri geldi.

 • herhalde üstüne en çok araştırma yaptığım. evren olarak en çok beğendiğim serilerden biridir. evreni anlatmaya başlarsam çok uzun sürecektir. ama kısaca anlatmak gerekirse,

  avatar the last airbender ve the legend of korra evrenin temelini oluşturan iki yapıttır. bu ikisinin ardından çıkan çizgi romanlar ve avatar kiyoshi kitapları evreni genişletmişlerdir. avatar dünyası düzenini, temel olarak günümüz dünyasının ideolojilerini bir büyü sistemi (element bükme) kullanarak anlatmaya çalışmıştır.

  evren hakkında sorusu olanlar sorabilirler. büyük bir zevkle anlatırım.

 • üzerine aksiyon sahneleri tanımadığım en sevdiğim animasyon serisi , yazarının bile yan dizisi olan "ejderhalar prensi" adlı netflix animasyonunu bile izliyorum tavsiye ederim kötü değil.

 • geçenlerde netflix'te "legend of the korra" dizisini görmüştüm o evrenin ve avatar'ın hayranı olarak 3-4 günde bitirmiştim sonra --- spoiler ---
  korra ve asami'nin eşcinsel olduğu sahneyle (aslında son bir kaç bölümde belli gibiydi) güzel bir kapanış yapmasıyla içimde bir burukluk oluştu....
  --- spoiler ---.
  hani bir diziyi çok hızlı bitirince ve dizi hoşuna gittiyse içinde bir hüzün oluşur ya keşke bitmeseydi gibisinden... işte tam da öyle oldum.
  sonra aklıma avatar aang geldi. ilk kez 10-12 yıl önce nickelodeon'da izlerdim..(şu an 20 yaşındayım). o zaman da hayranlıkla izlerdim. sonra ondan 3 yıl sonra bir daha bitirdim, sonra ondan yaklaşık 3 yıl sonra tekrar bitirmiştim ve korra'dan sonra tekrar bir saat önce bitirdim. şunu söyleyebilirim ki her izlediğimde sanki ilk kez izliyormuşum gibi bir heyecanla izledim ve her seferinde farklı çıkarımlarda bulundum. ayrıca olgunlaştıkça daha iyi anladım diziyi...
  bana göre isterseniz "anime" deyin isterseniz "çizgi film" karakter gelişimlerinden tutun da o eşsiz konusu insanı gerçekten de etkiliyor. günümüz bazı gerçek hayat dizilerinden (türkiye'dekileri kastetmiyorum bile) daha kaliteli olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. her karakter gerçekten zaman harcanarak yaratılmış ve hepsinin kendine has temsil ettiği bir özelliği var.
  bazı yerlerde güldürüp bazı yerlerde felsefe yaptırabilen çok kaliteli bir yapım. bir liste yapacak olsaydım en sevdiğim diziler arasında, kesinlikle ilk 5'te olurdu.
  izlemeyen herkese tavsiye ederim. umarım "legend of the korra"dan sonra bir yapım daha gelir...
  sırf şu müzik için bile izlenir

 • izlediğim en iyi animeler arasında

 • aksiyon sahnelerini hiçbir animede bulamadığım son izlediğim "atack of titan" ve "enen no shouboutai" ile yerlerini bir nebze olsada doldurduğum geri dönüp tekrardan izlediğim başarılı bir seri.

 • allah allah iyi gaza geldim evde.

 • imdb'de bile en iyi çizgi dizi olan yapım. evren yaratma, öykünün işlenişi, karakter gelişimi, karakterlerin etkileşimleri dizi filmlerden bile kat be kat daha iyi. kesinlikle bi şans verin.

  not: keşke korra gibi bi devamı gelmeseydi. bakıldığı zaman cumhuriyet şehri, kızıl lotus, bükücü-bükücü olmayan kavgası ve özellikle ilk avatar konuları çok ilginçken hiçbiri işlenememiş. karakterlere gelsek anlatılmaları için üzerlerinde doğru düzgün durulmamış kısacası aang'in öyküsünün aksine planlanmamış bir yapım. başta mini diziymiş sonra uzamış zaten. aynı konular popüler kültüre oynanmayıp baştan iyi bi planlama ile yapılsa bir de üstüne aang dönemi ile arada oluşan boşluk çizgi romanlar ile değil de herkese ulaşacak şekilde daha ayrıntılı planlı anlatılsa bambaşka olabilirdi... olmamış

 • beni korra'dan iten şey teknolojinin 50-60 yıl değil 200-300 yıl gibi gelişmiş olmasıydı. atla'nın bütün o cazibeli otantik havasının dibine darı ektiler. bir de atla'da aang'in çok yetenekli bir bükücü olduğunu biliyorduk. dizi bunu bize sadece anlatmıyordu, hissettiriyordu ve onun gelişimini görmek çok eğlenceliydi. korra ise her şeyi iki dakikada öğreniyor gibi aktarılıyor, her şeyi hemen çözüveriyor. korra'nın yetenekli olduğu bize sadece anlatılıyor, hissettirilmiyor. bu da çok can sıkıcı oluyor. bir de 3 sezon üstüne konan bir baş düşman olmaması, senaryodaki tutarsızlıklar, sırf hitap ettiği çevreyi genişletme amacıyla korra'nın biseksüel yapılması gibi kararlar da üstüne tuz biber olunca legend of korra olmamış bir işe dönüştü bence.

 • 4 farklı element, herkesin doğası, eğilimleri, yöntemleri, yaşayış biçimleri ayrı ayrı..

  katara dinginlikle anlayışla yumuşak bir yaklaşımla öğretirken, tıkanmaları böyle çözerken toph daha sert daha katı ve net bir duruşla yapıyor aynı şeyi. ikisi de öyle ya da böyle kavratırken öğretileri, biri su biri toprak diyorsun.. sadece bunu yerleştirebilse insana bu bile çok büyük bir şeydir.

  muazzam bir çizgidizi...

 • anime olmayan ama anime tadı veren dizi

 • avatar, hissetmek istediğim tüm duyguları aşılamayı başarmış, iyi kurgulanmış bir evrende geçen bir anime(umuyorum oyle kabul ediliyordur ben bilmiyorum malesef). çocuklugumda deliler gibi izleyip takip etmiştim, korra çıkınca heyecanlandım ama kesinlikle aynı degil. umuyorum yeni kurulan avatar studios başarılı bir devam sağlar.

 • muhteşem bir animemsi seriydi keşke biraz daha sürseydi yada aangin büyüdükten sonraki döneminide işleseydiler dedirtmişti çok büyük kayıp.

 • hiç bitmesini istemediğim anime

 • başlayıp bir türlü bitiremediğim anime-ya da menendi-, ortalarına geldim ve her ne kadar sevsem de birazcık sıkıldım.

 • filmi hayal kırıklığı olan bir anime