• asker uğurlamak

    askere gitme vakti gelmiş erkeklerin, arkadaşları ve akrabalarıyla birliğe katılmadan önceki son eğlencesidir. buraya kadar her şey güzel ama gel görün ki eğlencenin dozunu ayarlayamayan bir millet olduğumuzun bir kanıtıdır. hoşgörünün yok olduğu, ''başkaları rahatsız olur mu?'' denmediği eğlenceleri vardır. genellikle mahalle aralarında son ses çalan müzikler, basslar, yol kapatmalar, askeri havaya atmalar, magandalık... her şey var.
    tamam, arkadaşınız askere gidiyor olabilir. allah, hayırlısıyla gidip gelmeyi nasip etsin de bundan bana ne? neden akşam akşam sizin aptal müziklerinizi son ses dilemek zorundayım? neden açtığınız basstan dolayı titreyen evimde oturmak zorundayım? hastası olan var, yaşlısı var, işinden yorgun argın gelmiş olanlar var. sizin ilkel eğlencenize maruz kalmak zorunda değiller.
    halk olarak eğlencesini çok abarttığımız bir konu. asker olmak, bir erkek için hayatında unutamayacağı bir an olabilir. ama eğlenirken bunun bir dozu olmalı. komşularınızın ve diğer insanların haklarını gasp etmeyin.