• apple ceo'sunun ''android ios'tan 47 kat daha tehlikeli'' demesi

  apple ceo'su tim cook katıldığı bir röportaj sırasında iphone'ların kullanıcılara sunduğu güvenlik üzerinde durdu. milliyet'in haberine göre android ile karşılaştırma yapan cook, ios'un app store dışında uygulama indirmeye izin vermediğini ve bu durumun da uzun bir süre devam edeceğinin altını çizdi. android gibi telefonlara harici bir uygulama indirmenin ios tarafı için hiçbir zaman olmayacağının altını çizen cook, android'in ios ile kıyaslandığında 47 kat daha fazla kötü amaçlı yazılımı içerdiğini ve kullanıcılar için tehlikeli olduğunu söyledi.
  kaynak

 • android kullanıcısı olarak hak verebilirim. kullanmayı bilmeyen ya da saçma salak apk dosyalar indirenler için çok tehlikeli, bir zamanlar ben de çok yaptım onu. telefonuma bilmediğim hiçbir şeyi sokmamama rağmen güvenliğinden emin değilim. ancak tim cook, android'in güvenli olmadığına değinirse insanlar ''kıçını kaldır 250 dolara giriş seviyesi iphone çıkart o zaman.'' diyebilirler ve haklılar, utanmasalar çoraba logo basıp 100 dolara satacaklar, gerçi tişörtte yapmışlardı diye hatırlıyorum ama yanlış olabilir.

 • android platformundan soğutan açıklamadır (!) 46 kat güvenli olsa hadi neyse de 47 çok fazla.

  "güvenlik" gibi nicel olmayan soyut kavramlarla ilgili sayısal açıklamalar komik oluyor.

 • öncelikle siber güvenlik uzmanı can değer ve mesut çeviğin videosunu atayım
  can değer-mesut çevik

  2.olarak kendi düşüncelerim:
  öncelikle ben ıos'un da öle inanılmaz güvenlikli olduğunu düşünmüyorum.etkenlerden ilki zaten senin indirdiğin 3.parti uygulamalarda ciddi bulunamamış bir açık varsa,senin telefonunda güvenli değildir.ikinci olaraksa (eğer yanlış biliyorsam düzeltin)iphone webkit açıkları ile girdiğiniz bir websitesinin javascript kodu ile bile bazı güvenlikler aşılınabiliyor.

  yani kısaca değişik değişik sitelere girmediğiniz sürece ben pek problem olacağını düşünmüyorum.tam anlamıyla güvenli bir platform istiyorsanız yapmanız gerekn şey internete giremeyen tuşlu telefon kullanmaktır