• alevilik sunnilik

  öncelikle: bu bir ayrıştırma başlığı değildir sadece bu konu hakkında düşündüklerimi söylemek istiyorum ve bu tür saçma sapan ayrımlara bir son vermek istiyorum. eğer böyle bir başlık açmak suç veya kötü bir olaya teşvik ise bana iletmeniz durumunda bu başlığı ve içeriği hiç tereddüt etmeden kaldıracağıma eğer kaldıramıyorsam bile site yöneticilerine ulaşıp kaldırtacağıma emin olabilirsiniz!!!

  bu bir video'nun yorum kısmından kopyalanmıştır ve tamamen benim tarafımdan yazılmıştır. bu tür ayrımların halen yapılması saçma bir davranış fakat her şeyde olduğu gibi "insanlar" bu tür meselelerde de biz "insanları" ayırır. insanın insanı ayırması ve dışlaması çok büyük bir saçmalıktır. insan iyi, kötü olarak ikiye ayrılır (tabi tanımadığınız insanlar hakkında iyi veya kötü diyemezsiniz. eğer diyorsanız siz ön yargılı birisisinizdir.)

  --------------------------------------
  ben alevi bir ailenin çocuğuyum. ailem bizi serbest bıraktı, hiç bir şey için zorlamadı, kendileri kuran okurdu, perşembe akşamları cem'e giderlerdi. arada bir gidip büyük ibadethaneleri gezip çimenlerinde oturur yemek yerdik. kimse bize sen alevisin ve alevi olduğun için dışlanacaksın demedi hiç saklamadım o yüzden. taa ki ilk okul öğretmenime ben aleviyim namaz kılmayı bilmiyorum diyene dek. zorla namaz kılmayı öğretti ve sınavlarda sınıf birincisi olmama rağmen performans notlarıma 20-40 verdi. çok arkadaşım var normal insanların 3-5 tane yakın dostu olur fakat benim en az 20-25 tane yakın dostum ve kardeşim diyip güvenebileceğim insan var. hiç biride ben aleviyim ben sunniyim v.b bir konuda ayrım yapmadı. eski kafalı (cahiller) veya tarikatlarda beyini yıkanmış alan insanlar hariç kimse ayrım yapmaz. düzgün ailelerin çocuklarına aleviler ile arkadaş olma gibi bir şey söylemeyeceğinden ve söylemediğinden eminim.

  beni sevmeyen ve dışlayanlar %90 ihtimalle aşırı dindar (çoğu göstermelik müslümandı.) olarak tanıtıyordu kendini. siz müslüman değilsiniz abdest almıyorsunuz diyordu. arkadaşlar abdest'in açıklaması: "ey iman edenler! namaz kılmaya kalkacağınız zaman yüzlerinizi, dirseklere kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedin, ayaklarınızı da topuk kemiklerine kadar (yıkayın). eğer cünüp olursanız temizlenin. "
  namaz'ın açıklaması: namaz diye çevirdiğimiz salât kelimesi sözlükte dua etmek, yalvarmak, iyi dilekte bulunmak anlamlarına gelir. dinî bir terim olarak salât, tekbirle başlayıp selâmla tamamlanan belirli hareket ve sözlerden oluşan ibadeti ifade eder. "
  kaynak: okumak için buraya bas.

  gördüğünüz üzere salt namaz demek değildir ve abdest bir temizlik biçimidir. abdest alırken dua okumak zorunluluğu kuranda yazmaz. (kaynak: din işleri yüksek ... bir kitaptır. salt ibadet etmek, dua etmek demektir. kuran-ı kerim de ibadet şekli verilmemiştir. hz. muhammed bunu göstermiş diyorlar fakat binlerece yıl geçen bir olay olduğunu düşünürseniz insanlar hata yapmış veya diğer insanlara yanlış öğretmiş olabilir. bakın olabilir diyorum bu bir varsayımdır fakat varsayımlar mantık gerektirir. giresun'un adı yıllar içinde değişmiştir asıl kökeni kerasus'dur.kastamonu ismi de yıllar içinde oluşmuştur ilk hali gas ve tumanna olarak geçer. insanlar daha 2 kelimenin adını yıllar içinde telafuz ederek değiştirirken kaldı ki 1400 yıllık bir şeyi nasıl değiştirmesin? kastamonu 1400-1500'lerde topraklarımıza katılmış ve kuran-ı kerim'den yüzlerce yıl sonra gelmiştir. yüzlerce yıl sonra gelmesine rağmen ismi değişe değişe bu hale gelmiştir hatta kastamonun'nun günümüzde ki kullanılan isminden bir önce ki hali kastra kommen'dir insanlar daha bir şehirin adını yüzlerce yıl aynı tutamıyorken kaldı ki binlerce yıl aynı ibadet şeklini mi yapacak? yapamaz ustam illa ki bir hoca yanlış gösterir ve değişikliğe uğrar.

  alevilere göre kendi ibadet şekilleri doğrudur, sunnilere göre kendi ibadet şekilleri doğrudur. iran ve ırak şii'lerine göre kendi ibadet şekilleri doğrudur. yani bir konu kesin bilinmiyorsa kimse haklı değildir, önce kanıtlanmalı sonra kesin bu doğrudur denilmelidir. fakat günümüzde dinlerin hepsi değişmiştir istesekte istemesekte binlerce yıl geçen bir şeyi sağlam bir şekilde ayakta tutamayız. insanız ve insanlar hata yapar.

  bu tür konuları 21. yüzyılda konuşmak bana mantıksız geliyor. herekes istediği gibi dua eder istediği gibi allah'a yalvarır ve istediği gibi ibadet eder. herkesin inancı kendine doğrudur, kimseyi değiştiremezsiniz. insanları yakmak veya domuz bağı yapıp diri diri kesip biçmek onları inançlı bireyler haline getirmez. getirse bile allah size insanlara zarar vermeyin diyor. sadece ateistler teslim olmazsa ısrar edin (belki dövün diyordur. çevirisi halen tartışılıyor.) diyor. tabi dövün diyorsa bile dövmemek gerek çünkü herhangi bir canlının canına kıymak veya canını yakmak size düşmez. allah gerekli cezayı diğer tarafta verir.

  alevileri veya diğer türlü ibadet eden mehzepleri kendi bildiğiniz doğru olduğunu düşündüğünüz ibadeti yapmaya çağırmak bir suç değildir fakat ısrar edilmemelidir. sonuçta allah dinsizleri dövün diyor. (başka bir dövün a...şılmaktadır. ) aleviler din'e, allaha, kuran'a, hz. muhammed'e, meleklerine inanıyor, zekat veriyor ve bu onları inançlı bireyler haline getiryor. yani dinsiz değillerdir.

  yorumları okudum aleviler kürt'müdür, türkmenmidir, arapmıdır gibi sorular var. hocam bakın bu gerçekten bir saçmalık. insanlarımız yüzlerce binlerce yıldır bu topraklarda yaşamış ve bu topraklar için savaşmış. siz gelip bunlar kürt, bunlar zaza, bunlar arap diyip kimseyi dışlayamazsınız. zaten aleviler araptır tabi gerçekten alevi olarak doğuduysa çünkü aleviler ehl-i beyt soyundan gelir. ehl-i beyt'in anlamı "ev halkı" demektir. ali'nin soyundan gelenlere ehl-i beyt denir ve hz. muhammed ile hz. ali nerelidir? suudi arabistan da doğmuş bir (arap demek bir hakaret değildir bunu günümüzde hakaret olarak kullananlar var ne yazık ki.) araptır. aleviler gerçekten ehl-i beyt ise araptırlar fakat bu zamana kadar gerçekten alevi olan kimseler kalmışmıdır bilmiyorum ve kalıp kalmaması da beni alakadar etmez çünkü ben agnostiğim. aleviler yıllar içerisinde farklı ırklara mensup bireylerden çocuk dünyaya getirdiği için kimse saf türk, saf kürt ve saf arap değildir. hepsi yıllar içerisinde farklı ırklar ile çiftleşmiştir.

  sen eğer ki "ben %100 türküm" (bu dediğim şey, "ben %100 doğru şekilde ibadet ediyorum" demeyi de kapsar. kimse %100 doğru şekilde ibadet etmiyor. zamanla her şey değişikliğe uğrar buna da entropi denilir.) diyorsan ve buna inanıyorsan git 50 euro para ver ve dna testi yaptır. (14) dna test vi̇deosu bu testi yaptırmış insanlar var eğer yaptırmaya üşeniyorsan şu videoyu izle ve gerçekten ırkçılığın ne kadar saçma sapan bir şey olduğunu anla. kimse saf ingiliz veya saf türk değildir. hepsi kendimizce belirlediğimiz çizgilerden ibaret sınırlardır ve bu sınırların içine bir isim vermişiz. kimisi osmanlı, kimisi selçuklu, kimisi hun, kimisi almanya, kimisi türkiye, kimisi romanya demiştir. hiç biri gerçek olanı değiştirmez ve değiştiremez. gerçek olan, bizim "insan" adı verilmiş bir canlı olmamız.

  --------------------------------------------

  ayrımcılığa bir son vermek için bu yazdıklarımı paylaşıyorum. lütfen bu tip saçma tartışmalara katılmayın ve katılmamaya özen gösterin. bunlar "bizi" böler ve ayrıştırır. (kendi dediklerim tamamen doğrudur demiyorum. dileyen özelden mesaj atar ve tartışabiliriz. bilmediğim şeyler kesinlikle vardır ve sayenizde bir şeyler öğrenbilirim.)


  (bkz: entropi)
  (bkz: din)
  (bkz: nevevi)
  (bkz: hadis)