• akp hükümetini eleştirmenin mantıksız olması

  son günlerde fark ettim durum
  eleştirmemiz hiçbir şeyi değiştirmiyor, beni duysa bile önemsemiyor hatta umursamıyor.

  şimdi diyeceğiz ki "tepki göstermezsek daha da üstümüze gelirler" bunun doğruluk payı çok az çünkü işine geldiğinde haber spikerine bile laf yetiştirmeyi biliyor sayın cumhurbaşkanımız bunu fatih portakal ve nevşin mengü olaylarından biliyoruz. rte'nin gerçekten bizi duymadığını mı zannetmek en hafif tabiriyle salaklıktır.

  şimdi dönelim tekrardan konumuza. eleştirmek mantıksız çünkü sen bir iş yaparken kar-zarar hesabı yaparsın. eleştirmenin bana hiçbir faydası olmadı ama çok fazla zararı oldu (sinir, stes, "vakit" vs.) yani bunun hayatımı aşırı derecede negatif etkilediğini fark ettim.

  bu önermemi çürütecek bir tek argüman kaldı o da "peki konuşmazsak uyuyanları nasıl uyandıracağız?"
  her gün deprem oluyor, çığ oluyor, hatta sel vuruyor heyelan oluyor. hâlâ uyanamadıysan -hayal aleminde geziyorsan- ölmeyi hak ediyorsun. ki zaten bu argümanı kullanan kişinin akp ile birlikte çok büyük bir kadrolaşma olduğu gerçeğini ve akp seçmeninin çoğunun ileri yaşlarda olduğunu bilmediğini düşünüyorum

 • cidden iyi dediniz cahit bey. bir şeye yaradığı yok.

 • aslında genel olarak haklısın ama söylemeyince de içimde kalıyor.

 • eleştiri geri beslemedir. geliştirilme umudu olan sistem, yapıcı eleştirilerle büyür. umudun yoksa zaten eleştiriye değer bir durum da yoktur.

  gündemde yaşadıklarımızdan söz etmek ise yaşananları unutnamak için önemlidir. yaşananları unutursak, günün birinde iktidar değişirse, hissiyatımızın bizi mantıksızca taraftarlaştırmasına sebep olur. yeni iktidar, aynı hataları farklı siyasetle tekrarladığında, olayları değil de hissiyatı hatırlayıp, yanlışa destek olmamıza neden olabilir.

  şu anki iktidarın bir yanlışını söylediğimizde, aynı yanlışı farklı görüşle yapan eski hükumetleri örnek gösteren " eskiden biz neler yaşadık" diyen ihtiyarların fanatizmine düşmemek için, neden sonuç ilişkisini unutmamak zorundayız. hissiyatı siyasi partilerle kindarlığa dönüştürmek yerine, iki taraftan da tekerrür eden yanlışlara odaklanmalıyız.