• adnan menderes

  1950'li yıllarda türkiye cumhuriyeti'nde başbakanlık görevini üstlenmiş olan isimdir. kendisi köy enstitülerinin kapanmasında adı geçen isimlerdendir.
  marshall yardımlarınında uygulanmasında emekleri vardır. bu dönemden sonra türkiye cumhuriyeti'i batı bloğuna daha da yaklaşmış ve nato'ya katılmıştır.

 • ülkeyi bugünlere sürükleyen vatan haini sapık abd uşağı siyasetçidir sonunda darağacında sallandırılarak vatana ihanetinin bedelini ödemiştir

 • siyasal islamın ilk örneği demek doğru olur mu?
  (bkz: ezanın arapçaya döndürülmesi)

 • vatan haini . türkiye' nin bu günkü durumunda olmasının en başlı sebeplerinden biri menderesin yaptığı hainlikler. uçak, sanayi fabrikalarının kapatılması ,imam hatip açıp köy enstitülerini kapatması, marshal yardımıyla yerli tohumu çiftçiyi öldürmesi, liste uzaaaar gider. neymiş? ezanı arapçaya çevirmiş, bu yüzden çok iyi bir lidermiş. başımıza ne geldiyse arap ve arapça sevicilikten geldi zaten.(bkz: ülkemizin araplaştırılması)bunun cevabı evet ve en büyük sebebi menderes . asılacak kişiydi asıldı da . çok da iyi oldu . tam şu sıralar istiklal mahkemeleri şart ülkeye . menderes son zamanlarında abd ye karşı çıkmış seni çok kötü yaparım abd demiş falan diyen tarih bilmez menderes seviciler de vardır . itibar edilmemelidir .

 • sevmem
  seveni de sevmem
  ezanı arapçaya çevirmemiştir. ezan zaten arapçadır. bir dönem türkçe okunmuştur. hemen hemen bütün müslümanlar da bundan yanadır. çünkü ezanın kültürel bir yönü vardır. sadece türkiye'de değil arap olmayan bütün ülkelerde de arapça okunmaktadır. ancak bu konuda müslüman olmayanlar daha çok konuşmaktadır. bence herkes işine bakmalıdır. ne ezanı türkçe yapmak ülkeyi kurtarır ne de arapçaya çevirmek...
  elbette ben bu adamın benimle aynı hislerle bu işi yapmadığının farkındayım. ve değil ezanı çevirmek, peygamberi getirse gözüme giremez. ancak bu bir sarmaldır. fasit dairedir. bir tarafta her şeyi bildiğini sanan ve dine saldırarak dini duyguları yüksek halkı kışkırtan andavallar varken, diğer tarafta ise bunlardan dolayı gazlanıp aynı insanlık dışı hareketleri yapan cahil dandikler varken bu ülke düze çıkmaz. bu ülke iki manyak güruh arasında kalmıştır toplumsal olarak. iki taraf da yobazdır. iki taraf da metot bilmez hatta metodun ne olduğunu da bilmezdir. bu yüzden iki taraf da herhangi bir konuda doğru sonuca varma yeteneğine sahip değildir.
  menderesin kişisel ahlakına dair çıkan dedikodular bir yana ülkeye ayağını atmış olan abd'nin iyice yerleşmesine sebep olması yüzünden tarafımdan hoş anılmamaktadır. ona karşı olanlar ise köy enstitüleri meselesi üzerine gitmektedir. oysa onları da ismet paşa halletmiştir. iyi niyetli insanların gözden kaçırdığı nokta ise bu iki lideri mustafa kemal ile kıyaslamak ya da aynısını beklemektir. bir dahi ile iyi bir asker ya da bir politikacı denk olmaz arkadaşlar. bu üç lider de zor dönemlerde lider olmuşlardır. hatta diğer ikisi mustafa kemal tarafından övülmüştür. ancak bunlardan biri kurtuluş savaşı kahramanıdır. ki bu sebepten dolayı kendisine minnetarız. öte yandan diğerinin cumhur başkanı da kurtuluş savaşı kahramanıdır. yani buradaki sorun ideolojileri değildir. buradaki sorun namuslu ya da prensiplerine bağlı olmak sorunudur. ülkenin kuruluş değerlerini anlamayan insanlar, ya da böyle bir şeyin varlığından haberdar olmayan ergenler, bu insanları belirli ideolojilerin temsilcisi sanmaktadırlar. bu arada menderes son döneminde abd'ye karşı çıkmıştır. sovyetlerden randevu almıştır. darbe sonrası idam edilmiştir. ancak darbeyi yapanlar da (abd'nin işine çok çok gelen bu darbe) sözüm ona en özgürlükçü anayasayı hazırlamışlardır. süreci tamamen bilenler her iki tarafın yorumlarına da gülmektedirler.
  dip not: menderes sana beddua bile etmiyorum. zaten allah senin müstehak olduğun şeyi verir.