• 4 nisan 2021 emekli amirallerden montrö ve sarıklı amiral bildirisi

  son dönemde gündemde olan montrö boğazlar sözleşmesiyle ilgili emekli amirallerden dikkat çeken bir açıklama geldi. 103 emekli amiralin isminin yer aldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi;
  *son zamanlarda gerek kanal istanbul, gerekse uluslararası antlaşmaların iptali yetkisi kapsamında montrö sözleşmesi'nin tartışmaya açılması endişe ile karşılanmaktadır.
  *türk boğazları, dünyanın en önemli suyollarından biri olup, tarih boyunca çok uluslu antlaşmalara göre yönetilmiştir. bu antlaşmaların sonuncusu ve türkiye'nin haklarını en iyi şekilde koruyan montrö; sadece türk boğazlarından geçici düzenleyen bir sözleşme değil, türkiye'ye istanbul, çanakkale, marmara denizi ve boğazlardaki tam egemenlik haklarını geri kazandıran, lozan barış antlaşmasını tamamlayan büyük bir diplomasi zaferidir.
  *montrö, karadeniz'e kıyıdaş ülkelerin güvenliğinin temel belgesi olup karadeniz'i barış denizi yapan sözleşmedir. montrö, türkiye'nin herhangi bir savaşta, savaşan taraflardan birinin yanında istemeden savaşa girmesini önleyen bir sözleşmedir.
  *montrö, türkiye'nin ıı. dünya savaşında tarafsızlığını korumasına imkân yaratmıştır. bu ve benzeri nedenlerle, türkiye'nin bekasında önemli bir yer tutan montrö sözleşmesinin tartışma konusu yapılmasına, masaya gelmesine neden olabilecek her türlü söylem ve eylemden kaçınılması gerektiği kanaatindeyiz.
  *diğer taraftan; son günlerde basında ve sosyal medyada yer alan kabul edilemez nitelikteki bazı görüntüler, haber ve tartışmalar ömrünü bu mesleğe adamış bizler için çok derin bir üzüntü kaynağı olmuştur.
  *tsk ve özellikle deniz kuvvetlerimiz son yıllarda; çok bilinçli bir fetö saldırısı yaşamış ve çok değerli kadrolarını bu hain kumpaslara kurban vermiştir. bu kumpaslardan çıkarılacak en önemli ders; tsk'nin, anayasanın değişmez, değiştirilmesi teklif edilemez temel değerlerini titizlikle sürdürmesi zaruretidir.
  *bu gerekçelerle, tsk ve deniz kuvvetlerimizi bu değerlerin dışına çıkmış, atatürkün çizdiği çağdaş rotadan uzaklaşmış gösterme çabalarını kınıyor ve tüm varlığımızla karşı çıkıyoruz.
  *aksi halde, türkiye cumhuriyeti, tarihte örnekleri olan, bunalımlı ve bekası için en tehlikeli olayları yaşama risk ve tehdidi ile karşılaşabilecektir. türk milletinin bağrından çıkan şanlı bir geçmişe sahip, ana ve mavi vatan'ın koruyucusu deniz kuvvetleri komutanlığı personelinin atatürk ilke ve devrimleri doğrultusunda yetiştirilmesi elzemdir.
  *ülkemizin her köşesinde denizde, karada, havada, iç güvenlik bölgesinde ve sınır ötesinde fedakârca görev yapan, mavi vatandaki hak ve menfaatlerimizin korunması için atatürk'ün gösterdiği yolda canla başla çalışan cefakâr türk denizcilerimizin yanındayız.
  kaynak
  ---
  bildiri sonrası süleyman soylu, mustafa şentop, fahrettin altun gibi isimlerden tepki geldi.

 • "yanlış üslup doğru sözün celladıdır" derler kesinlikle öyledir. yapılan bu açıklama "iyi niyetli" olsa bile yanlış üslup ve yöntemle yapıldı kanaatindeyim. ülkede maalesef bazı şeyler hiç değişmeyecek galiba. askerin kendisini bu ülkenin sahibi zannederek (emekli olsalar bile) beğenmediği durumlarda seçilmişlere parmak sallayarak tehdit etmesi gibi...

 • olması gereken, ülke için iyi olan söylendiği an, altta buna karşı çıkan kan emicileri görüyoruz. nefret ediyorlar bu ülkeden. batırmak istiyorlar. atatürk'ün yaptığı her şeye düşmanlar, anayasaya düşmanlar, halkın kendilerini seven kesim hariç herkese düşmanlar.

 • tepki gösterenler konusunda yazmak istediklerimi ülkedeki ifade özgürlüğü çok yüksek olduğu için silip durduğum olay.

  montrö ve tsk bizim için hayatidir.

  aynı zamanda montrö ve bu vatansever amirallerimiz kendini "haber ajansı", "gazete" sanan paçavralar tarafından da hedef alınmıştır.

 • ülkede ayasofya caminin baş imamı her şey hakkında konuşabiliyor. 'emekli' amirallerin bildikleri bir konu hakkında açıklama yapması neden yanlış ki ?

 • ülkenin gündemini değiştirdikleri için akparticilerin ne kadar mutlu olduklarını tahayyül etmemek zor.
  ardından "vatan, millet, sakarya, 15 temmuz" sıralaması uzarda gider...

 • imam'lar herşey hakkında herşeyi konuşabilir .

  amiraller konuşamaz !

  tsk'da kalan atatürk ilke ve inkilaplarına sahıp çıkanlara selam olsun .

 • bu akşam tam a haber izlemelik bir akşam olacak! darbelerden girer başörtülü bacılarımızdan devam eder milletin adamından çıkarlar artık.

 • her bildiri ve her askeri işleri darbeye bağlamak tam akparti işi

 • birileri defansa gitsin artık herkesi aldılar...

 • uçan kuştan mağduriyet çıkaran ak parti'nin gündem değiştirmek için ekmeğine yağ sürüldüğü bildiridir. her ne kadar gündemi değiştirse de böyle amirallerimizin güncel askeri öğrencilere örnek olması dileğiyle.

 • yine gerçek gündemi değiştirme çalışmaları iktidara bu güzel gollük ortayı açan paşalara da teşekkürler.