• 27 mayıs darbesi

  27 mayıs darbesi, 27 mayıs 1960 tarihinde yapılan ve türkiye cumhuriyeti tarihinde gerçekleşmiş ilk askerî darbe. ayrıca 27 mayıs askerî müdahalesi ya da 27 mayıs i̇htilâli olarak da anılır. cumhurbaşkanı celal bayar, başbakan adnan menderes ve bazı hükûmet üyeleri tutuklanmış, menderes ve iki bakanı idam edilmiştir.

 • rivayet odur ki celal bayar kendisini yargılayan hakime, onu asamayacaklarını çünkü kendisinin ittihat ve terakki olduğunu söylemiştir.
  darbe sonrası anayasa mahkemesi kurulmuştur. cemal gürselin başkanı olduğu milli birlik komitesi ülke yönetimine el koymuştur. darbe türk silahlı kuvvetleri emir komuta zinciri içinde yapılmamıştır. düşük rütbeli subaylar eliyle yapılmıştır. ancak 3. ordu komutanı ragıp gümüşpala, darbeyi organize eden cemal madanoğluna, darbeyi yapanların başında bulunan subayın kendisinden düşük rütbeli olması halinde ankaraya gelerek isyancıları ordusuyla yakalayacağını söylemiştir. cemal gürselin komitenin başına geçirilmesinin hikayesi de budur. darbenin, türkiye'nin sovyetler ile sanayi kredileri için yakınlaşması sebebiyle olduğunu söyleyenler de vardır. bu durum abd'nin tepkisini çekmiştir. cemal madanoğlu da cia'nın darbeye sonradan dahil olduğuna dair beyanları mevcuttur.

 • mehmet ali birand'ın demirkırat adlı belgeseline konu olmuş askeri darbedir. yaklaşık 16 hafta süren bu belgesel youtube'ta mevcut. 32. gün demirkırat belgeseli

 • tarihte bugün
  1950 yılında iktidara gelen demokrat parti'nin ülkeyi gitgide bir baskı rejimine ve kardeş kavgasına götürdüğü gerekçelerini ileri sürerek türk silahlı kuvvetleri içerisinde bir grup subay, 27 mayıs 1960 sabahı ülke yönetimine bütünüyle el koydu.

 • iki tarafta hatalı askerler de hatalı ama adnan menderes de o kadar da demokrasi aşığı insan değildi. ama bu darbeden sonra en özgürlükçü sayılan 1961 anayasasının çıkması da baya absürttü

 • idam veya darbe doğru değildi ama gümbür gümbür şeriat geliyordu türkiye erken çok partili hayata geçti 23-40 arasi gibi bir yönetimle 60lari görmesi gerekiyordu.