• 23 24 yaşında işe başlamak geç midir

  yaşıtlarımdan 2 yıl geç işe başlamak herhangi bir fark yaratırmı, çok mu geç kalmış sayılırız. bazı sebeplerden dolayı 2 yıl ertelemek durumunda kaldım ama sağlıklı bir tercih yaptığımı düşünüyorum. bu sene nasip olursa ya dho yada elektrik mühendisliği yazacağım. mühendislikte erken işe başlamanın avantaj olduğunu biliyorum ama kapatılabilecek bir farkmıdır? ( 2 hafta sonra 20 yaşıma gireceğim ).gelen yorumlar adına sizlere teşekkür ediyorum.

 • hiçbir şey kaybetmezsin
  cerrah olmak için 6 yıl tıp eğitiminin üstüne 4 veya branşına göre 6 yıl uzmanlık eğitimi alınıyor
  biz hukukçuların da fakültesi 5 yıl olacak diş hekimleri zaten 5 yıl eğitim alıyor iktisadi idari okuyanlar ingilizce istiyor en az 1 yıl hazırlık okuyorlar o da 5 yıl yapıyor
  yani zaten herkes 3 eksik 5 fazla okuyor
  ikinci üniversitesini araya zaman koymadan okuyanlar bile 26 yaşında 2 üniversite mezunu oluyor
  kısacası dostum 30 yaşına gelmeden istediğin şeyi istediğin kadar oku
  ha 22 yaşında mezun olan adam 30 yaşında çok daha tecrübeli olur ancak senin bahsettiğin yalnızca 2 yıl
  hiçbir şey
  ek: deniz harp okulunda yaş sınırı olabilir ona dikkat

 • hayır, bu dönemde şanslı bile sayılırsın. ben iş bulamadığım için yüksek lisans yapmıştım.

 • 2 sene kayda değer bir fark yaratmaz. istediğin gibi okulunu okuyabilirsin. biraz daha fazla çalışıp zaman eksiğini rahatça giderebilirsin.

 • 4 ay sonra 19 olacağım ve üniversitede ilk senem olacak. 4 yıl okudum, belki yan dal için 1 yıl daha beklemem gerekir. sonrasında yüksek lisans yapmak istiyorum oradan +1 yıl ekleyelim, üstüne kendi işimi kurmak için öğretmenlik yapmam yani sınava girmem gerek oradan da +1 yıl sınava hazırlık ekleyelim (belki özel okul olursa -1 deriz.) böyle olunca aşağı yukarı 25-26 olduğumda çalışmaya başlayacağım. yaşıtlarımın bazıları 22 yaşında iş hayatına atılmış olacak ama bu benim için geç olduğu anlamına gelmez, belki işimde onlardan daha iyi olacağım? belki 3-4 yıl sonra başladığım için biraz daha olgun kararlar verir ve kendime daha iyi bir yol çizerim? her şey size bağlı.

 • sözlük'ü forum gibi kullanmak kural ihlali değil midir?

 • yapacağinız işe göre değişir ama neticede balet-balerin olmayacaksanız birkaç yıl pek bir şey değiştirmeyecektir

 • ne kadar erken işe başlamak bazı iş durumlarını görmede ve erkenden hayat tecrübe kazanmasında yardımcı olacaktır.

 • bence erken değil üniversiteni bitirmişsin 1-2 yılda dünyayı gezmişsin bir hobi edinmişsindir gayet iyi bir zaman bence.