• 20 mayıs 2021 antarktika'da dünyanın en büyük buzdağının kopması

  new scientist dergisinde yer alan habere göre, avrupa uzay ajansı (esa), antartikanın kuzey batısındaki ronne buz sahanlığından kopan 4 bin 320 kilometrekarelik alana sahip buz parçasının koptuğunu bildirdi. kopan buz parçasının parmak şeklinde olduğu ve dünya üzerinde halihazırda yüzen buz kütlelerinin en büyüğü olduğu kaydedildi.
  kaynak

 • gelecekte en büyük yerleşim yerlerinden biri olacak antartika. aynı şekilde rusya'nın kuzey bölgesi ve kuzey kutup denizi de önemli bir ulaşım ve yerleşim yeri haline gelecek. maldivler gibi bazı düşük rakımlı ada ülkeleri ve bazı ülkelerin kıyı bölgeleri sular altında kalacak.

 • iklimler bozuluyor ileride akdeniz iklimi, karadeniz iklimi gibi özel iklimler bozulacak, hiç akla hayale gelmeyecek yerler ise uygun yaşam alanları olacak tabi hangi yüzyılda olur bu bilemeyiz, insanın doğaya verdiği zararı tespit edebilecek bir ölçüt yok ne yazık ki

 • çok kötü ve ülkeler bununla alakalı yeteri kadar adım atmıyor çok üzücü .

 • bana ne? (linç is coming) iki olasılık var. dünyanın yeni şartlarına ayak uydururuz ve hayata devam ederiz ya da neslimiz kurur. insan neslinin devamlılığı benim için önemli değil. ürüyoruz da n'oluyor? olmuşuz 8 milyar. doğaya zarardan başka hiçbir şey vermiyoruz. tabi ki küresel ısınma olsun ormanları yakayım, ozon tabakasını delen deodorant kullanayım insanlığın sonu çabuk gelsin diye bir fantezim yok ama açıkçası çok da umurumda olan bir şey değil. umurumda olsa ne olacak da? zaten her gün moralimizi bulacak bir şey buluyoruz. bir de bu sorunu mu dert edineyim kendime?

  bunu gelişmiş ülkelere anlatacaksın. en çok enerjiyi, fosil yakıtı onlar tüketiyor. onlar önlem alsın bizim etimiz ne budumuz ne? kendimi üzmeye değer bir konu olarak görmüyorum

  edit: ha bir de konya'da yaşıyorum. burası en fazla çölleşir. bunu en çok okyanusa kıyısı olan ülkeler düşünmeli