• 14 mayıs 2021 batı şeria'da el fetih'in direniş başlatması

    şu son günlerde filistin'de yaşanan olaylar diğerlerinden -her yıl olan gazze'de hamas yönetimi ve israil arasındakilerden bahsediyorum- çok daha farklı ve umarım bir kırılma noktası olur. farklılıklar ise israil vatandaşı olan arap nüfusun ayaklanması ve buna bağlı olarak sokaklarda bir nevi yahudi-filistinli çatışmasının başlaması, komşu ülkelerdeki halkların sınırlara gelmesi ve hatta sınırıları geçmesi şeklinde sıralanabilir; hatta daha da çoğaltılabilir.
    bir başka husus, batı şeria genellikle gazze-israil gerilimlerine hararetli bir taraf olmazdı. hatta bir dönem gazze'de hamas ve el fetih karşı karşıya gelmişti. ancak gelinen nokta yani başlığın kendisi gösteriyor ki bu olaylar gazze-israil atışmasını aşmakta. bu duruma suriye'den fhkc(filistin halk kurtuluş cephesi ~ köklü bir marksist örgüt) tarafından atılan füzeler işaret etmekle birlikte, göz ardı edilebilir seviyededir çünkü fhkc bu gibi durumlarda ayrılığa mahal vermez.

    gelelim en sevdiğim bölüme. evet! yine bir taraflarımızdan kehanet üretmece oynayacağız :)
    ben başlıyorum öyleyse. hmmmm...
    siyasal islam kan kaybetmekte. halk bunlardan şikayetçi ama yerlerine daha iyisini bulma konusunda problem yaşıyorlar. solun çöküşü ve arapçılığın kan kaybı siyasal islam'ı -özelde hamas'ı- filistin'de başat güç haline getirmişti. aynı zamanda hamas 1987'deki intifada yani ayaklanma döneminde kurulmuştur. şimdiki ayaklanmalar yeni bir aktör üretecek noktadan uzak, ayrıca mevcut dünya şartları buna elverişli değil gibi. ama rüzgar bu, nereden eseceği belli mi olur?