• 101 tane muhalefet partisinin olduğu ülkede olanlar

  değerli dostlar; her geçen gün türk siyasi tarihine yeni parti katılıyor.
  önüne gelen herkes siyasi parti kurup il ve ilçelerde teşkilatlanıyor.
  her kafadan bir ses çıkıyor. herkes başkan,lider.
  muhalif partilerinin olduğu ülkemizde, olanları yazıyorum.ne kadar etkisiz,ne kadar boş muhalefetin yapıldığının açık bir göstergesi aşağıdaki yazdıklarım.
  aynı şeylerin farklı varyasyonlarını halka anlatmaktan başka bir şey yapmıyorlar.
  1-eytliler hala eyt'li.
  2-gss prim borçluları hala gss prim borçlusu borçlar erteleniyor ancak faizde biniyor.
  3-21 milyonluk icra dosyası var.
  4-8 milyon insanın kredi kartı borcu var.3.2 milyon insan faizini dahi ödeyemiyor.
  5-genç üniversiteli işsiz dolu ülke.
  6- 9 milyon insanın sgk prim borçları ödenmiyor dahi
  7- 33 bin insan,bu kadar şehir hastanesi yapılmasına rağmen hayatını kaybetti.
  8-enflasyon yüksek.
  9-kredi faiz oranları yüksek.
  10-vergiler yüksek.

  bunlara rağmen,bu kadar siyasi parti kurulmasının ve her kafadan bir ses çıkmasını gerçekten anlamış değilim.muhalefet partileri de ayrıca kendi aralarında çatışmalardan kaynaklanan büyük sıkıntıları yaşıyorlar. il ilçe binalarına büyük kira ücretleri ödeniyor bu süreçte.


 • bu kadar siyasi partinin herhangi birinin il ya da ilçe ofisine gitsek kanarya sevenler derneğinden farkı olmadığını göreceğimiz fikrindeyim.

 • muhalefet 101 işte :)

 • bu 101 partinin yaklaşık 90 tanesinde seçim yeterliliği yok maksat mevki makam seçim yeterliliği alan partilere lafım yok tabi

 • öncelikle farklı görüşteki partilerin, yani çok sesliliğin fazla olması demokrasi açısından iyidir. farklılıklar arttıkça kendi görüşünüzle birebir uyuşan bir parti bulma ihtimaliniz artar. bugün ben baktığım zaman a b c şeklinde düşünüyorum, oysa önümdeki partiler c d e şeklinde düşünüyor. ve ben bu partiye sırf alternatifi olmadığı için oy vermek zorunda kalıyorum, tatmin etmiyor yani.
  buradaki irdelenmesi gereken şey bu partilerin işlevselliği. bu kadar parti var ama biz neden toplamda hep 8-9 partinin adını duyuyoruz? hayır bunlar bütçeden faydalanmak için kuruluyor desen, o da değil çünkü belli bir oy almadan hazine desteği de alınamıyor. arka planda kumar dönüyor desen, eh hepsinde mi?